Miód. Jakie ma właściwości zdrowotne? Rodzaje miodu

0
1050
Miód. Jakie ma właściwości zdrowotne?
Miód. Jakie ma właściwości zdrowotne?

Słodki, pyszny, a do tego bardzo zdrowy. Miód ma nieprawdopodobnie dużo właściwości zdrowotnych, a jedną z tych najważniejszych jest to, że pomaga na przeziębienie. Znajduje też wiele zastosowań w kosmetyce. Jakie właściwości zdrowotne ma miód? Sprawdź.

Miód możemy wykorzystać na różne sposoby: albo do bułki czy rogalika na śniadanie (świetnie smakuje na bułce z masłem), albo w napojach, albo w ciastach. Najwięcej właściwości ma ten w napojach lub w zestawach śniadaniowych.

Jakie właściwości zdrowotne ma miód? Przeczytaj.

Miód. Właściwości zdrowotne

Miód ma bardzo wiele właściwości zdrowotnych. Zwłaszcza kiedy jemy go regularnie. Nie bójmy się go też dodawać do napojów. Można go wykorzystać zamiast słodzika/cukru/ksylitolu.

Właściwości zdrowotne miodu:

Jak widać, jest wiele właściwości zdrowotnych miodu. Wszystko zależy też od tego, jaki rodzaj miodu wybierzemy. A jest ich naprawdę sporo.

Miód. Rodzaje miodu

Jest bardzo wiele rodzajów miodu. Warto wiedzieć o nich nieco więcej, bo każdy z nich ma inne właściwości i sprawdzi się w leczeniu innych dolegliwości.

Rodzaje miodu i jego właściwości

  • miód rzepakowy – pomaga w chorobach serca i wieńcowych, a także przy schorzeniach nerek, przewodu moczowego, wątroby, dróg żółciowych.
  • miód akacjowy – leczy zaburzenia przewodu pokarmowego, nerki, pomaga w chorobach układu moczowego, zalecany osobom z cukrzycą, pomaga też przy stanach zapalnych dróg oddechowych
  • miód lipowy – doskonały przy przeziębieniach, grypie, zapaleniu oskrzeli i płuc, pomaga w chorobach serca i układu krążeniach, zalecany przy schorzeniach ginekologicznych, wspomaga układ nerwowy, łagodzi stres, ale uwaga: działa moczopędnie
  • miód gryczany – pomaga przy chorobach układu krążenia i miażdżycy, dobry w diecie antynowotworowej, pomaga też przy niedokrwistości, działa odtruwająco, jego niewielkie ilości można stosować w diecie oczyszczającej
  • miód faceliowy – cudowny na odporność! Ponadto pomaga w przypadku nieżytu żołądka
  • miód wielokwiatowy – pomaga w stanach alergicznych układu oddechowego, dodaje energii w stanach wyczerpania (fizycznego i psychicznego)
  • miód wrzosowy – pomaga przy zaburzeniach dróg moczowych i gruczołu krokowego, dobry przy stanach zapalnych gardła i schorzeniach błony śluzowej jamy ustnej, a także przy stanach zapalnych jelit i biegunce
  • miód nawłociowy – pomaga w przypadku chorób dróg moczowych i prostaty, dobry w przypadku zapalenia jelit i kamicy nerkowej
  • miód spadziowy – wspomaga leczenie zaburzeń przemiany materii, stosowany przy anemiach, chorobach dolnych dróg oddechowych i chorobach reumatycznych

Miód na przeziębienie

Miód jest rewelacyjny przy leczeniu przeziębień czy grypy. Świetnym sposobem będzie mleko z masłem i miodem na noc – rozgrzewa, dzięki czemu możemy wypocić temperaturę. Jest jeszcze inny sposób, czyli herbata z miodem, imbirem i cytryną (doskonała w zimie, na co dzień, ale także przy przeziębieniach).

Miód. Herbata z miodem
Miód. Herbata z miodem jest doskonała w leczeniu przeziębień, fot. Pixabay.com

Miód. Zastosowanie w kosmetyce

Miód znajduje zastosowanie w kosmetyce. Jak go stosować i jakie ma właściwości?

Miód. Jakie ma właściwości?

  • nawilża
  • pomaga w leczeniu suchych i spierzchniętych ust (skład wielu pomadek opiera się na miodzie)
  • działa przeciwtrądzikowo

Szczególnie warto go stosować w zimie, w leczeniu suchych i spierzchniętych ust. Wystarczy posmarować sobie usta łyżeczką miodu. Spróbujmy nie zlizywać go od razu, a trochę potrzymać go na ustach jak maseczkę. Przy regularnym stosowaniu bardzo szybko zobaczysz efekty.

Pamiętajmy, by kupować naturalne miody od sprawdzonych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here