Nadmierna potliwość to dość wstydliwa rzecz. Nieprzyjemny zapach mogą odczuwać osoby przebywające w pobliżu nas, a to już dyskomfort, przynajmniej psychiczny, dla nas.
Wydzielanie potu jest potrzebne, bo pełni rolę termoregulacji. Niemniej jednak zdarza się, że pocimy się nadmiernie, a to już nie jest dobre.
Nadmierna potliwość. Z czego wynika?
Hiperhydroza, bo tak mówi się na dolegliwość nadmiernej potliwości może przybierać dwie formy: pierwotną i wtórną. Pierwotna to ta, która jest wynikiem naszych uwarunkowań genetycznych. Nie mamy na to zbyt dużego wpływu. Hiperydroza wtórna to skutek innej choroby, której towarzyszą właśnie takie objawy, jak nadmierna potliwość.

Przy jakich chorobach występuje nadmierna potliwość?
- otyłość
- infekcje wirusowe
- cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- choroby nowotworowe
- zaburzenia neurologiczne
Nadmierna potliwość występuje także przy stanie menopauzy, której charakterystycznym objawem są fale gorąca i zimne poty.
Nadmierna potliwość. Leczenie i zapobieganie
Jak zapobiegać i leczyć nadmierną potliwość? Jest kilka sposobów. Niektóre wydają się zupełnie naturalne, inne są silniejsze, ale skuteczne.
- antyperspiranty
- unikanie ostrych przypraw i cytrusów (mogą prowadzić do podwyższonej temperatury ciała, a tym samym do nadmiernej potliwości)
- zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (wstrzykuje się ją w problematyczne miejsca)
- kupowanie pościeli zapobiegającej nadmiernej potliwości (zobacz też: Jaką pościel kupić? Sprawdź, co musisz wiedzieć)
- napary z niektórych ziół (dobre będą m.in. szałwia, skrzyp i pokrzywa)
- picie dużych ilości wody
- zabiegi laserowe niszczące gruczoły potowe (w ostateczności!)
Nadmierna potliwość to wstydliwy problem, dlatego zacznijmy od naturalnych metod, takich jak picie wody, ziół i kupna odpowiedniej pościeli. Wstrzymajmy się z mocnymi zabiegami do czasu, aż będzie to ostateczność.