Zapalenie spojówek – przyczyny i leczenie

0
1035
Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest jedną z częściej diagnozowanych chorób okulistycznych. Może być to zapalenie infekcyjne lub nieinfekcyjne. Dodatkowo temu schodzeniu towarzyszą inne schorzenia górnych dróg oddechowych.

Przyczyny zapalenia spojówek

Najczęściej do zapalenia dochodzi poprzez zakażenie bakteriami, takim jak gronkowce, paciorkowce lub pneumokoki. Bakterie takie dostają się do oczu i poprzez przypadkowe potarcie może dojść do zapalenia spojówek. Innymi przyczynami tej chorobo są kurz, dym papierosowy, różnego rodzaju chemikalia czy promieniowanie. Niektóre z tych czynników mogą doprowadzić nawet to przewlekłego zapalenia. Zapalenie spojówek jest bardzo często powiązane również z alergiami. Często zdarza się ta przypadłość także noworodkom i małym dzieciom. W przypadku noworodków to zapalenia może dojść poprzez zakażenie się dziecka drobnoustrojami w czasie porodu.

Po czym rozpoznać zapalenie spojówek?

Jest wiele objawów, które dają znać o tym, że doszło do zapalenia spojówek. Jedną z nich jest światłowstręt, pieczenie oraz świąd. W trakcie choroby dochodzi także do częstego łzawienia, przekrwienia oka, zaczerwienienia oraz obrzęku. W niektórych przypadkach można się spotkać również z wydzieliną ropną. Najczęstszym objawem zapalenia spojówek jest przekrwienie oka. Można je jednak bardzo często pomylić z przekrwieniem rogówkowym. Jak je odróżnić? Przekrwienie podczas zapalenia zanika zbliżając się do rogówki, a poszerzone naczynia krwionośne, które znajdują się w oku ruszają się wraz z poruszaną spojówką.

Leczenie zapalenia spojówek

Metoda leczenia zależna jest od przyczyn powstania zapalenia. W początkowym stadium zalecane jest leczenie kroplami do oczu. Można także stosować domowe sposoby, takie jak okładu z ziół. Najlepsze zioła to rumianek, świetlik lub napar ze słabej herbaty. Jeśli zapalenie ma podłoże bakteryjne to leczenie musi odbywać się przy pomocy antybiotyków, które podawane są w postaci maści, tabletek lub kropli. Gdy do zapalenia dochodzi z powodów chemicznych, to pierwszą czynnością jest dokładne przemycie oczu i pozbycie się substancji, które dostała się do nich. A jak długo trwa leczenie zapalenia spojówek? Długość zależna jest od tego, co wywołało tę chorobę oraz jak szybko zaczęto ją leczyć. Jeśli leczenie odbywa się antybiotykami, to objawy zaczynają znikać już po około 3 dniu, a całkowicie można się ich pozbyć po około 7 dniach.

Gdzie znaleźć dobry gabinet okulistyczny?

Zapalenie spojówek wymaga wizyty u okulisty. Warto wybrać się to takiego lekarza, który ma doświadczenie oraz wiedzę na temat leczenia. A gdzie znaleźć taki gabinet. Można skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wybrać gabinet, który ma dobre opinie. Godnym polecenia jest gabinet znajdujący się w Poznaniu Aestetic Clinic. Na stronie internetowej wrosinski.pl można zapoznać się z informacjami dotyczącymi zapalenia spojówek, sprawdzić gdzie znajduje się gabinet oraz umówić się na wizytę. Jest to miejsce godne polecenia, w którym każdy otrzyma specjalistyczną poradę i pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here