Jak oszczędzać pieniądze? To pytanie zadajemy sobie przeważnie wtedy, gdy zaczynamy mieć problemy finansowe. Ale oszczędzanie najlepiej zacząć od razu. Nie od momentu podwyżki, nie od Nowego Roku, a najlepiej od pierwszej wypłaty. Ale skoro nie udało nam się tego zacząć wtedy, to zacznijmy choćby dziś. Oto sposoby na oszczędzanie.
Oszczędzanie jest bardzo ważne, ponieważ w razie awaryjnej sytuacji, jak utrata pracy czy w razie nieprzewidzianych wydatków mamy zapas, z którego możemy wziąć pieniądze i nie martwić się pożyczkami, debetem w banku czy po prostu niskim standardem życia.
Oszczędności powinniśmy podzielić na trzy kategorie:
- oszczędności na określony cel (np. wymarzone wakacje, samochód, rower czy buty ekskluzywnej marki)
- oszczędności na czarną godzinę (to pieniądze, które powinny nam zostać na okres emerytury – wtedy, kiedy więcej wydatków będziemy przeznaczać na zdrowie czy po prostu na to, żeby zachować lepszy standard życia)
- poduszka finansowa (to rezerwa finansowa, która powinna nam wystarczyć w razie nagłej utraty pracy, niech to będzie 2 lub 3 tysiące, a najlepiej 6 lub 9 tysięcy na minimum miesiąc – trzy miesiące poszukiwania pracy)
Na czym możemy oszczędzać i jakie są sposoby na oszczędzanie?
Sposoby na oszczędzanie
Konto oszczędnościowe
Jak najszybciej załóż konto oszczędnościowe, na którym będziesz miał możliwość odkładania określonej kwoty z pensji. Po wpływie na normalne konto pensji zrób przelew na konto oszczędnościowe – i tak co miesiąc (niektóre banki mają to zautomatyzowane i mając konto w danym banku z tego konta ustalonego dnia schodzi określona wcześniej kwota, która ostatecznie trafia na konto oszczędnościowe).
Skarbonka
Bardzo dobrą metodą oszczędzania pieniędzy jest odkładanie każdej 5-złotowej monety, która znajdzie się w naszym portfelu. 20 takich piątek tworzy aż sto złotych, więc warto. By jednak to miało sens, w sklepach spożywczych częściej płać gotówką, nie kartą.

Karty lojalnościowe i aplikacje
Warto je mieć, ponieważ zbierając punkty w ulubionym sklepie dostajemy rabaty. Niektóre sklepy zamiast tradycyjnych kart teraz stosują aplikacje – działa to praktycznie tak samo. Dla przykładu, zbierając punkty w sieci Żabka po zebraniu określonej ilości możemy miec jakiś produkt praktycznie „za darmo”! Warto też mieć karty w sklepach odzieżowych i kosmetycznych, wówczas też możemy liczyć na rabaty!
Nie marnuj wody!
Zakręcaj wodę przy myciu zębów (niektórzy dalej tego nie robią). Zainwestuj też w dzbanek z filtrem, dzięki czemu nie będziesz musiał(a) wydawać na wodę butelkowaną (tu najzdrowsza jest ta mineralna, nie źródlana).
Rób sobie kanapki i lunche do pracy
Korzystając z „pracowego” cateringu, stołówki w biurze czy jedząc na mieście wydajemy znacznie więcej niż wtedy, kiedy kanapkę i lunch przyszykujemy sobie wieczorem lub rano w domu.
Zrób zapasy
Nie żartujemy. Jak pokazała rzeczywistość, w przypadku tak nieprzewidzianych sytuacji jak pandemia mieliśmy do czynienia z pustymi półkami bez mydła czy papieru toaletowego. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto zrobić zapasy. Jesteśmy zabiegani i często nie mamy czasu na pójście do sklepu i ugotowanie obiadu. W takiej awaryjnej sytuacji zamiast zamawiać obiad z restauracji lepiej dzień wcześniej wyjąć zamrożonego kurczaka i na szybko sobie coś przygotować. A najlepiej zrobić zupę i takie drugie danie, które wystarczy nam na 2-3 dni. To oszczędność nie tylko pieniędzy, ale też czasu!
Zainwestuj w ekspres do kawy
To duży wydatek, ale jeśli jesteśmy miłośnikami kawy i trudno nam sobie wyobrazić bez niej poranek, to zdecydowanie lepiej zamiast wydawać na mieście po prostu kupić ekspres. Po jakimś czasie się zwróci.
Wymień żarówki na LED-owe
Wymiana zwykłych żarówek na LED-owe zwróci się w ciągu miesiąca! Naprawdę warto.
Wyrób kartę mieszkańca
Taka karta umożliwia zniżki do różnych miejsc. Podobnie jest z kartami do kin. Jeśli często chodzisz do kina, warto w taką kartę zainwestować, ponieważ w dłuższej perspektywie będzie taniej.
Korzystaj z bibliotek
Zamiast wydawać na książki możesz je wypożyczać. Oczywiście, czasem chcemy mieć jakąś pozycję w swojej biblioteczce, ale jeśli to nie jest konieczne, warto przestawić się na korzystanie z bibliotek.
Kupuj na wyprzedażach
Bluzka, która kosztowała 99 złotych po jakimś czasie będzie kosztować 39 złotych. Wystarczy poczekać na moment wyprzedaży lub sezonowej obniżki cen.
Oszczędzać warto, ponieważ są takie chwile w życie, kiedy naprawdę pojawiają się bardzo duże wydatki. To na przykład wesele czy suknia ślubna. I nie kosztuje to wcale mało. Suknia ślubna kosztuje od trzech do nawet kilkunastu tysięcy. Warto więc mieć taki budżet wcześniej.
Zobacz też: Jak wybrać suknię ślubną? Najlepsze rady dla panny młodej
Do powyższej listy możesz oczywiście dopisać swoje sposoby, które pozwoliły Ci zaoszczędzić pieniądze.