Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na oszczędzanie

0
1147
Jak oszczędzać pieniądze?
Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze? To pytanie zadajemy sobie przeważnie wtedy, gdy zaczynamy mieć problemy finansowe. Ale oszczędzanie najlepiej zacząć od razu. Nie od momentu podwyżki, nie od Nowego Roku, a najlepiej od pierwszej wypłaty. Ale skoro nie udało nam się tego zacząć wtedy, to zacznijmy choćby dziś. Oto sposoby na oszczędzanie.

Oszczędzanie jest bardzo ważne, ponieważ w razie awaryjnej sytuacji, jak utrata pracy czy w razie nieprzewidzianych wydatków mamy zapas, z którego możemy wziąć pieniądze i nie martwić się pożyczkami, debetem w banku czy po prostu niskim standardem życia.

Oszczędności powinniśmy podzielić na trzy kategorie:

  • oszczędności na określony cel (np. wymarzone wakacje, samochód, rower czy buty ekskluzywnej marki)
  • oszczędności na czarną godzinę (to pieniądze, które powinny nam zostać na okres emerytury – wtedy, kiedy więcej wydatków będziemy przeznaczać na zdrowie czy po prostu na to, żeby zachować lepszy standard życia)
  • poduszka finansowa (to rezerwa finansowa, która powinna nam wystarczyć w razie nagłej utraty pracy, niech to będzie 2 lub 3 tysiące, a najlepiej 6 lub 9 tysięcy na minimum miesiąc – trzy miesiące poszukiwania pracy)

Na czym możemy oszczędzać i jakie są sposoby na oszczędzanie?

Sposoby na oszczędzanie

Konto oszczędnościowe

Jak najszybciej załóż konto oszczędnościowe, na którym będziesz miał możliwość odkładania określonej kwoty z pensji. Po wpływie na normalne konto pensji zrób przelew na konto oszczędnościowe – i tak co miesiąc (niektóre banki mają to zautomatyzowane i mając konto w danym banku z tego konta ustalonego dnia schodzi określona wcześniej kwota, która ostatecznie trafia na konto oszczędnościowe).

Skarbonka

Bardzo dobrą metodą oszczędzania pieniędzy jest odkładanie każdej 5-złotowej monety, która znajdzie się w naszym portfelu. 20 takich piątek tworzy aż sto złotych, więc warto. By jednak to miało sens, w sklepach spożywczych częściej płać gotówką, nie kartą.

Jak oszczędzać pieniądze?
Jak oszczędzać pieniądze? fot. Pixabay.com

Karty lojalnościowe i aplikacje

Warto je mieć, ponieważ zbierając punkty w ulubionym sklepie dostajemy rabaty. Niektóre sklepy zamiast tradycyjnych kart teraz stosują aplikacje  – działa to praktycznie tak samo. Dla przykładu, zbierając punkty w sieci Żabka po zebraniu określonej ilości możemy miec jakiś produkt praktycznie „za darmo”! Warto też mieć karty w sklepach odzieżowych i kosmetycznych, wówczas też możemy liczyć na rabaty!

Nie marnuj wody!

Zakręcaj wodę przy myciu zębów (niektórzy dalej tego nie robią). Zainwestuj też w dzbanek z filtrem, dzięki czemu nie będziesz musiał(a) wydawać na wodę butelkowaną (tu najzdrowsza jest ta mineralna, nie źródlana).

Rób sobie kanapki i lunche do pracy

Korzystając z „pracowego” cateringu, stołówki w biurze czy jedząc na mieście wydajemy znacznie więcej niż wtedy, kiedy kanapkę i lunch przyszykujemy sobie wieczorem lub rano w domu.

Zrób zapasy

Nie żartujemy. Jak pokazała rzeczywistość, w przypadku tak nieprzewidzianych sytuacji jak pandemia mieliśmy do czynienia z pustymi półkami bez mydła czy papieru toaletowego. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto zrobić zapasy. Jesteśmy zabiegani i często nie mamy czasu na pójście do sklepu i ugotowanie obiadu. W takiej awaryjnej sytuacji zamiast zamawiać obiad z restauracji lepiej dzień wcześniej wyjąć zamrożonego kurczaka i na szybko sobie coś przygotować. A najlepiej zrobić zupę i takie drugie danie, które wystarczy nam na 2-3 dni. To oszczędność nie tylko pieniędzy, ale też czasu!

Zainwestuj w ekspres do kawy

To duży wydatek, ale jeśli jesteśmy miłośnikami kawy i trudno nam sobie wyobrazić bez niej poranek, to zdecydowanie lepiej zamiast wydawać na mieście po prostu kupić ekspres. Po jakimś czasie się zwróci.

Wymień żarówki na LED-owe

Wymiana zwykłych żarówek na LED-owe zwróci się w ciągu miesiąca! Naprawdę warto.

Wyrób kartę mieszkańca

Taka karta umożliwia zniżki do różnych miejsc. Podobnie jest z kartami do kin. Jeśli często chodzisz do kina, warto w taką kartę zainwestować, ponieważ w dłuższej perspektywie będzie taniej.

Korzystaj z bibliotek

Zamiast wydawać na książki możesz je wypożyczać. Oczywiście, czasem chcemy mieć jakąś pozycję w swojej biblioteczce, ale jeśli to nie jest konieczne, warto przestawić się na korzystanie z bibliotek.

Kupuj na wyprzedażach

Bluzka, która kosztowała 99 złotych po jakimś czasie będzie kosztować 39 złotych. Wystarczy poczekać na moment wyprzedaży lub sezonowej obniżki cen.

Oszczędzać warto, ponieważ są takie chwile w życie, kiedy naprawdę pojawiają się bardzo duże wydatki. To na przykład wesele czy suknia ślubna. I nie kosztuje to wcale mało. Suknia ślubna kosztuje od trzech do nawet kilkunastu tysięcy. Warto więc mieć taki budżet wcześniej.

Zobacz też: Jak wybrać suknię ślubną? Najlepsze rady dla panny młodej

Do powyższej listy możesz oczywiście dopisać swoje sposoby, które pozwoliły Ci zaoszczędzić pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here