Pierwsze objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Sprawdź!

0
1208
Pierwsze objawy ciąży, fot. Pixabay.com
Pierwsze objawy ciąży, fot. Pixabay.com

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, ale wciąż nie masz pewności? Boisz się zrobić test? Co wskazuje na to, że możesz być w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży? Sprawdź.

Ciąża to piękny czas, ale kiedy nie ma w nas gotowości na posiadanie dziecka, to nawet przypuszczenie zajścia w ciążę może budzić obawy. Najczęściej kobiety pragną mieć dziecko po 25. – 30. roku życia. Oczywiście, wiele zależy od naszej psychiki, jak również od tego, czy mamy w ogóle instynkt macierzyński.

Czy jesteś w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży

W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że pierwsze objawy ciąży nie są dość wyraźne, by mieć pewność, że to na pewno ciąża. Taką pewność może dać nam wykonanie testu i wizyta u ginekologa. A to dlatego, że pierwsze objawy ciąży często pokrywają się z objawami, jakie występują u kobiet tuż przed miesiączką.

  • bolesność i tkliwość piersi
  • zmęczenie
  • rozdrażnienie i nerwowość
  • zmiany nastroju
  • wzrost temperatury ciała
  • mdłości
  • wzmożone wydzielanie gęstego śluzu
  • brak miesiączki

Praktycznie wszystkie te objawy mogą występować przed miesiączką. Nawet mdłości, w przypadku kobiet, które doznają poważniejszych dolegliwości przed okresem i zmagają się z bolesnymi miesiączkami.

Bolesność piersi

W przypadku ciąży piersi stają się bardziej tkliwe, czasem nawet obrzmiałe, wrażliwe na dotyk. Skóra wokół sutków może stać się trochę ciemniejsza.

Zmiany nastroju

Gdy dochodzi do zapłodnienia, stopniowo zaczyna wzrastać poziom progesteronu. To właśnie to przyczynia się do zmian nastroju, rozdrażnienia, nerwowości i przemęczenia. Niekiedy mogą pojawić się objawy, przypominające początkowy etap infekcji, czyli tzw. ogólne rozbicie.

Mdłości

Poranne mdłości to typowy objaw ciąży, ale nie pojawiają się zaraz na początku, a dopiero ok. 4. tygodnia ciąży.

Brak miesiączki

Najwyraźniejszym objawem ciąży będzie zatem spóźniająca się miesiączka albo jej brak. Oczywiście, warto pamiętać, że czasami krwawienie nie występuje od razu po zajściu w ciążę. Mimo ciąży może nam się przytrafić jeszcze kilka dni miesiączki.

Ciąża wymaga od nas szczególnego dbania o siebie, fot. Pixabay.com
Ciąża wymaga od nas szczególnego dbania o siebie, fot. Pixabay.com

Najlepiej jednak, by się upewnić, czy to rzeczywiście ciąża, wykonać test i udać się na wizytę do ginekologa. Jest to istotne także dlatego, że w ciąży musimy się zdrowo odżywiać i najlepiej jak najszybciej zmienić swój tryb życia na bardziej zdrowy oraz zrezygnować z tego, czego w ciąży nam nie wolno.

Zobacz też: Czego nie wolno w czasie ciąży?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here