Przeszliśmy pierwszy etap rekrutacji, nasze CV znalazło się wśród najlepszych. Co dalej? Czas na rozmowę rekrutacyjną. To od niej zależy to, czy zostaniemy przyjęci do pracy. Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej? Jak zrobić dobre wrażenie?
Podczas rozmowy rekrutacyjnej liczy się przede wszystkim to, jak wypadniemy. No właśnie. Ale jak dobrze wypaść? Jak zrobić dobre wrażenie?
Co liczy się podczas rozmowy rekrutacyjnej?
- ubiór
- schludność
- przygotowanie
- pewność siebie
Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej? Ubiór i schludność
Nawet jeżeli będziesz miała imponującą wiedzę i kompetencje, to na niewiele się to zda, jeżeli Twój ubiór będzie nieodpowiedni lub niechlujny. Dlaczego tak bardzo liczy się ubiór i schludność? Czy nie powinno się zwracać uwagę na wiedzę, a nie na wygląd? Owszem, ale tak działa ludzka psychika. Pierwsze wrażenie opieramy na tym, co lub kogo widzimy.
To dlatego powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór podczas rozmowy rekrutacyjnej. Najlepiej sprawdzi się elegancki ubiór. Może to być spódniczka, bluzka i marynarka, może to być elegancki kombinezon. Obracaj się w kolorach, uznawanych za eleganckie: biel, czerń, granat, ewentualnie szarości i beże. Jeżeli decydujemy się na kolory inne niż biel, czerń i granat, powinny to być właśnie kolory stonowane. Czerwień jest dobra na randkę, ale nie na rozmowę rekrutacyjną.
Głęboki dekolt czasem się sprawdza, ale czy naprawdę chciałabyś mieć seksistowskiego szefa, który ocenia swoje pracownice pod względem rozmiaru biustu? Zastanów się, czy chcesz, by właśnie za to Cię oceniał, czy jednak wolisz, żeby docenił Twoją wiedzę.
Postaraj się też mieć zasłonięte ramiona. Zdarza się elegancka sukienka z odkrytymi ramionami, ale w przypadku rozmowy rekrutacyjnej powinien to być raczej wyjątek od reguły.
Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej? Przygotowanie i pewność siebie
Przyjdź na rozmowę rekrutacyjną przygotowana i pewna siebie. Zastanów się, w jakiej branży się obracasz, o co może zapytać Cię rekruter. Zastanów się też nad samą sobą, ponieważ na rozmowach rekrutacyjnych często padają pytania o Ciebie.
Mogą to być na przykład takie pytania:
- jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach?
- jakie są Twoje największe wady?
- jakie są Twoje największe zalety?
- co w sobie lubisz, a czego nie?
Na takie pytania też musisz umieć odpowiedzieć.
Odpowiadaj z pewnością siebie, nie jąkaj się, nie zastanawiaj długo nad odpowiedzią. Nie miej głosiku szarej myszki. Postaraj się dać komuś wrażenie, że to właśnie Ty zasługujesz na to stanowisko.