Jak posprzątać dom lub mieszkanie? Sposoby na skuteczne sprzątanie

0
1178
Bałagan, fot. Pixabay.com
Bałagan, fot. Pixabay.com

Jesteś bałaganiarą? Nienawidzisz sprzątanie? A może masz już taki nieporządek, że nie wiesz, za co się zabrać? Sprzątanie to nic przyjemnego, ale kiedy nie jesteś perfekcyjną panią domu, a mieszkanie wymaga już sprzątania, z pomocą przychodzi Marie Kondo i jej japońskie sposoby na skuteczne sprzątanie.

Można by pisać wiele o różnych metodach sprzątania, o „Perfekcyjnej Pani Domu” czy o sposobach naszych babć. My jednak sięgniemy po metody Marie Kondo, autorki bestsellerowej „Magii sprzątania”.

Wspominaliśmy już o tym, że to, jak wygląda nasza przestrzeń, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie (zobacz też: Depresja, chandra? Zobacz, jak sobie radzić!). Tak uważa też Marie Kondo, która na „magii sprzątania” zarobiła miliony. Nie tylko to, co jemy, ale też to, w jakiej przestrzeni się obracamy, ma wpływ na nasz nastrój i stan psychiczny.

Jakie są zatem jej metody i skuteczne sposoby na sprzątanie?

Zacznij

Najtrudniej jest zacząć. Podejmij jednak decyzję, że posprzątasz i wyobraź sobie, jak będzie wyglądało Twoje mieszkanie po wysprzątaniu i jak może wyglądać życie w nim. Wizualizacja czyni cuda!

Zadaj sobie pytanie: Czy to mi daje radość?

Według Marie Kondo przestrzeń ma być pozytywna. To, co nas otacza, ma dawać nam radość. Dlatego biorąc się za wyrzucanie, oglądając każdy przedmiot, trzeba zadać sobie pytanie: czy to mi daje radość?

Może wydać się to dziwne, ale pomyśl: po co trzymać na półce pamiątki po swoim byłym? Wywołują w Tobie radość czy smutek? Warto to przemyśleć.

By uniknąć bałaganu, sprzątaj systematycznie, fot. Pixabay,com
By uniknąć bałaganu, sprzątaj systematycznie, fot. Pixabay,com

Kolejność wyrzucania

Marie Kondo przekonuje nas także, że nie należy sprzątać według pomieszczeń, a według kategorii.

Jej kategorie to:

  • Ubrania
  • Książki
  • Papiery/dokumenty
  • Komono czyli drobnostki, np. płyty, kosmetyki, przybory kuchenne, akcesoria
  • przedmioty o wartości sentymentalnej

Wyrzucanie należy przeprowadzić właśnie w tej kolejności: najpierw ubrania, potem książki, następnie dokumenty, później drobnostki i na końcu rzeczy, które mają dla nas wartość sentymentalną.

Inne japońskie metody

Marie Kondo nie jest jedyną, która opracowała skuteczne metody sprzątania w Japonii. Można inspirować się także innymi, jak choćby Fumio Sasaki. To dziennikarz, który postawił na minimalizm (zobacz też: Minimalizm we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym). Nie uwierzysz, ale Sasaki mieszka w dwudziestometrowym mieszkaniu. Ma w nim tylko: drewniane pudełko, biurko i zwijany materac do spania. Jego garderoba składa się z niewielu rzeczy. Ma w niej tylko trzy koszule, cztery pary spodni, cztery pary skarpet i kilka innych rzeczy.

Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, ale Sasaki podrzuca nam kilka metod skutecznego sprzątania. Radzi wyrzucić to, z czego nie korzystaliśmy od co najmniej roku. Każe też zadać sobie pytanie: Czy kupiłabyś tę rzecz znowu, gdybyś ją straciła? Dzięki odpowiedzi na to pytanie unikniesz czegoś, czego możesz potem żałować. Po co wyrzucać coś, co miałoby się ochotę jeszcze kiedyś kupić. Sasaki zaleca też wypożyczać, co tylko się da. Ma to sens na przykład w przypadku książek, które z powodzeniem możesz wypożyczyć z biblioteki i wtedy, ograniczona czasem, na pewno je przeczytasz. A zapewne masz też sporo takich książek, które kupiłaś, a które bezsensownie ozdabiają tylko półkę…

I jeszcze jedno: by uniknąć bałaganu, sprzątaj systematycznie.

Nieważne, kim będziesz się inspirować. To tylko kilka rad i metod, które dla wielu okazały się skuteczne. Ważne jest jednak to, żeby w ogóle zacząć.

 

Kiedy uporządkujesz dom, możesz zacząć naprawdę żyć

pisze Marie Kondo.

Jest w tym dużo prawdy, nie uważasz? A więc… do roboty!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here