Typy urody. Jakie są typy urody i co komu pasuje?

0
1194
Typy urody
Typy urody

Typy urody – skąd to pojęcie się w ogóle wzięło? W latach 80. podział na typy urody zaprezentowała w swojej książce „Color Me Beautiful” Carole Jackson, amerykańska kosmetolog. I tak powstał podział na typy urody: wiosna, lato, jesień, zima. Kolorystykę ubrań można dobierać właśnie do typu urody. Jaki Ty masz typ urody? Zobacz, czym charakteryzują się poszczególne typy urody i spróbuj wybrać ten idealny dla siebie.

Znajomość własnego typu urody pomoże w analizie kolorystycznej, a tym samym doborze koloru ubrań, dodatków i odcieni makijażu.

Na przykład: nie każdy będzie dobrze wyglądać w czerni. To, czy czerń nam pasuje, często zależy od typu urody (zobacz też: Komu pasuje czerń? Te rzeczy o czarnych ubraniach musisz wiedzieć!). I to samo dotyczy właściwie każdego koloru.

By określić typ urody, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Oto one:

  • kolor oczu
  • karnacja
  • kolor włosów

Typ urody: Wiosna

Typ urody wiosna to delikatna, raczej ciepła karnacja (aczkolwiek w każdym typie możemy wyróżnić kilka odmian: np. tę ciepłą, bardziej przygaszoną i zimną), porcelanowa cera i oczy w mało intensywnym kolorze z wyraźną obwódką oddzielającą tęczówkę od źrenicy.

Pani wiośnie poleca się ubrania oliwkowe, w kremowej bieli, brzoskwiniowe, fioletowe i czerwone. Wiosna powinna unikać zimnych barw. W makijażu najlepiej będzie wyglądać kolor brzoskwiniowy i pudrowy róż.

Typ urody: Lato

Lato to wbrew pozorom wcale nie kolory ciepłe. Raczej trochę przygaszone, stonowane, jakby słońce już zachodziło. Mamy tu więc jasną, trochę ziemistą karnację. Osoby z lata opalają się na czerwono, dopiero potem skóra brązowieje. Ich włosy określa się raczej jako mysie, przeważnie są z domieszką szarego. Ich oczy są jasne: jasnoniebieskie, jasnoszare, jasnobrązowe.

Lato będzie dobrze wyglądać w pudrowym różu, kawie z mlekiem, popielach, brązach i w delikatnym fiolecie. Źle będą wyglądać jaskrawe i czarne ubrania. Makijaż koniecznie delikatny. Najtrafniejsze kolory cieni do powiek to: mleczny brąz, pudrowy róż, wszelkiego rodzaju beże, błękit i turkus.

Typy urody
Typy urody, fot. Pixabay.com

Typ urody: Jesień

Jesień jest przygaszona, jej żywioł to Ziemia, więc i karnacja musi być bardziej ziemista, ale też jasna. We włosach odnajdziemy przebłyski miedzi i rudego. Uroda bardzo delikatna, często zdarzają się piegi.

Jesień najlepiej będzie wyglądać w takich kolorach, jak: brąz, oliwka, ceglasty, złoty, morelowy, miedziany. Źle może być jej w różu. Najlepisze kolory cieni do powiek to złociste i miedziane, także niektóre beże.

Typ urody: Zima

I na koniec: Zima. Zima może mieć różne, ale częściej chłodne odcienie karnacji, ale rozpoznamy ją po tym, że włosy są bardzo ciemne, najczęściej czarne w różnych odcieniach. Zima ma też bardzo intensywny kolor oczu.

Panie typu zima dobrze będą wyglądać w bieli, czerni, srebrze, graficie, bordowym, ciemnej śliwce i fiolecie. Nie poleca się odcieni rudości.

Jeżeli w dalszym ciągu trudno Ci określić, jakim typem urody jesteś, to zaryzykuj spotkanie ze stylistką. Stylistki świadczą różne usługi: nie tylko dokonują przeglądu szaf i doboru stylizacji, można również umówić się na konsultację, podczas której dokonają analizy kolorystycznej. Warto też sięgnąć po książkę „Color Me Beautiful”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here