Postanowienia noworoczne. Jak to zrobić, by ich dotrzymać?

0
991
Postanowienia noworoczne, fot. Pixabay.com
Postanowienia noworoczne, fot. Pixabay.com

Postanowienia noworoczne – czy w ogóle jest sens je robić? Czy jest jakiś sposób na to, by ich dotrzymać? Owszem. Mamy dla Was kilka porad dotyczących właśnie dotrzymywania postanowień noworocznych. Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy kartka, długopis i odrobina silnej woli.

Zacznijmy od kartki i długopisu. Mówi się, że papier wszystko przetrwa. Jest coś w tym, że to, co sobie zapiszemy, nabiera większej mocy niż to, o czym tylko pomyślimy. Myśli pojawiają się w naszej głowie na chwilę, potem o nich zapominamy, a do tego, co mamy zapisane, zawsze możemy wrócić.

Dlatego jeżeli chcesz zrobić sobie postanowienia noworoczne (a warto je robić, bo warto stawiać przed sobą cele i wyzwania) zacznij od wzięcia kartki i długopisu.

Postanowienia noworoczne. Zapisz je na kartce!

Mając już kartkę i długopis, usiądź w miejscu, w którym będziesz mogła spokojnie zebrać myśli. Przemyśl to, co chciałabyś zrealizować w tym roku. Kiedy już sprecyzujesz swoje cele, zapisz je na kartce. Najlepiej w punktach.

Pamiętaj o tym, by nie używać formy przeczenia. Nie pisz „nie będę palić”, tylko „rzucę palenie”, zamiast „nie będę się przemęczać” napisz „będę chodzić wcześniej spać, prowadzić zdrowy tryb życia i znajdę czas dla siebie”.

W tym miejscu trzeba dodać, że samo „rzucę palenie” lub „będę chodzić wcześniej spać, prowadzić zdrowy tryb życia i znajdę czas dla siebie” to wciąż za mało. Wiesz już co prawda, czego chcesz. Ale teraz trzeba jeszcze (również na kartce papieru) sprecyzować, jak to osiągniesz. A więc: konkrety. Na przykład „będę chodzić spać przed 22.00, zrezygnuję z fast foodów na rzecz produktów ze sklepów ekologicznych, codziennie znajdę minimum godzinę czasu dla siebie”.

Postanowienia noworoczne. Jak je wdrożyć w życie?

I co dalej z tą kartką? Połóż ją w widocznym miejscu, przypnij na lodówce lub włóż do torebki czy kieszeni. To sprawi, że codziennie będziesz przypominać sobie o swoich celach.

Swoje cele zapisz na kartce, fot. Pixabay.com
Swoje cele zapisz na kartce, fot. Pixabay.com

Postanowienia noworoczne. Jakie powinny być?

Postanowienia noworoczne powinny być pozytywne, powinny nas prowadzić do takiego stylu życia, który będzie dla nas satysfakcjonują. Może tu więc chodzić o rezygnację z nałogów, bardziej harmonijny styl życia czy lepsze zarządzanie finansami. W tym ostatnim przypadku, bo tego nie omówiliśmy wyżej, można na przykład postanowić sobie: „będę co miesiąc, choćby nie wiem co, oszczędzać 250 złotych”. Oszczędzanie 250 złotych miesięcznie daje rocznie 3000 złotych, a to już pieniądze, które wystarczą na wakacje czy suknię ślubną.

Zobacz też: Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na oszczędzanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here