Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji cery. Nie pomogą najlepsze kremy i podkłady, jeżeli nie będziemy regularnie oczyszczać twarzy dobrymi kosmetykami, dostoswanymi do naszego typu skóry. Co zatem trzeba wiedzieć o oczyszczaniu twarzy? Oto etapy oczyszczania twarzy, których nie możesz pominąć.
Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji. Dlaczego? Ponieważ codziennie nasza cera wchłania toksyny z powietrza. Zanieczyszczona cera jest zmęczona, szara, ziemista, a na dodatek łatwiej i częściej pojawiają się na niej zaskórniki i pryszcze. Tego nie chcemy. Zatem co możemy zrobić, by nasza cera była piękna? W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o oczyszczanie twarzy. Pamiętajmy też, że to twarz jest naszym „paszportem”. Gdy kogoś poznajemy, pierwsze, na co spoglądamy, to właśnie twarz.
Oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać regularnie: codziennie, rano i wieczorem. Nie robimy tego tylko i wyłącznie wieczorem, po całym dniu, bo w nocy nasza skóra również wytwarza serum, a do tego dotykając kołdry i poduszki, mamy kontakt z mikroorganizmami i roztoczami. To właśnie dlatego o oczyszczanie twarzy musimy zadbać także rano.
Oczyszczanie twarzy. 3 etapy
Oczyszczanie twarzy, a więc podstawa pielęgnacji, obejmuje trzy etapy:
- demakijaż, podstawowe oczyszczanie – tu najlepiej sprawdzają się płyny micelarne
- oczyszczanie żelem – tu sprawdzi się żel oczyszczający
- tonizacja – tu należy użyć tonika
W składzie płynów micelarnych znajdują się micele, czyli związki chemiczne wykazujące właściwości amfifilowe, a ich zewnętrzne cząsteczki posiadają działanie hydrofilowe (czyli takie, które przyciągają wodę, a odpychają tłuszcze). Dzięki temu płyny micelarne skutecznie usuwają sebum i zanieczyszczenia. Jednak wbrew niektórym opiniom płyny micelarne nie wystarczą. To dopiero pierwszy etap oczyszczania. Dogłębnie, zwłaszcza w przypadku cer tłustych i mieszanych, oczyszczają żele oczyszczające. Konieczny jest też trzeci etap, a więc tonizacja, bo tonik wyrówna nam pH skóry i zamknie pory.
Ostatnim etapem w pielęgnacji jest oczywiście nałożenie serum do twarzy i kremu do twarzy – te etapy to już odrębna kwestia, bo tu już dbamy o odpowiednie nawilżenie skóry. Krem warto dobrać z pomocą kosmetologa i ekspertki. Ogromnym powodzeniem cieszą się teraz kremy anti-aging, które mają spowolnić starzenie się skóry.
Pamiętajcie również o tym, by podczas oczyszczania omijać okolice oczu – skóra wokół oczu jest wyjątkowo wrażliwa i tam nie zbiera się sebum. Dlatego do skóry wokół oczu są odpowiednie kosmetyki i wystarczy, jeżeli będziemy ją odpowiednio nawilżać.
Dodatkowe etapy oczyszczania
Wyżej wymienione trzy etapy oczyszczania trzeba przeprowadzać codziennie, rano i wieczorem. Są jednak jeszcze dodatkowe dwa etapy, o których wystarczy pamiętać dwa razy w tygodniu. To:
- peeling
- maska
Peelingowanie skóry i nakładanie maski wystarczy nam zrobić raz lub dwa razy na tydzień, a w przypadku cer wrażliwych może być rzadziej. Zbyt częste peelingowanie skóry może doprowadzić do podrażnień. Peeling złuszcza nam naskórek i głęboko oczyszcza. Jego zadaniem jest otwarcie porów, wtedy nałożona później maseczka działa skuteczniej.
Peelingi i maseczki skutecznie oczyszczą nam naszą skórę, ale też wygładzą i ujędrnią i będziemy czuć się jak „nowo narodzone”.
Pamiętajcie jednak, że kosmetyki do oczyszczania twarzy należy dobrać odpowiednio do rodzaju skóry. Inne będą w przypadku skóry suchej i wrażliwej, inne w przypadku tłustej i mieszanej. Najlepiej poprosić o dobranie odpowiednich kosmetyków zaprzyjaźnioną kosmetolog lub ekspertkę w drogerii.
Dobrze jest też zadbać o oczyszczanie od wewnątrz. Nasza skóra będzie lepiej wyglądała także wtedy, gdy pijemy dużo wody i gdy zdrowo się odżywamy (zobacz też: Dieta oczyszczająca. Kiedy stosować, co jeść i jak działa? Wszystko co musisz wiedzieć o diecie oczyszczającej)
Zabiegi oczyszczające
Raz na jakiś czas dobrze jest pójść do gabinetu kosmetycznego na zabiegi typowo oczyszczające.

Pamiętajcie jednak, że oczyszczanie manualne i podobne zabiegi oczyszczające należy wykonywać w porze wiosny i jesieni, ale nigdy w lecie, kiedy mamy do czynienia z wysoką temperaturą i upałami. Mogą wówczas powstać plamy i poparzenia słoneczne, a dodatkowo może spotęgować to produkcję sebum. Oczyszczanie twarzy należy wykonywać raz na pół roku, raczej nie częściej.
Przykładowe zabiegi oczyszczające
- oczyszczanie manualne (może być z kwasami lub maseczką z alg)
- mikrodermabrazja (diamentowa lub korundowa)
- peeling kawitacyjny
Pamiętajcie więc o oczyszczaniu, by jak najdłużej cieszyć się gładką skórą.
Zobacz też: Suche i spierzchnięte usta. Jest na to sposób! Zobacz, co robić