Dracena marginata. Jak dbać i podlewać?

0
3434
Dracena marginata, fot. Pixabay.com
Dracena marginata, fot. Pixabay.com

Jedną z roślin, która często pojawia się w naszych domach, jest dracena marginata, czyli… dracena obrzeżona, zwana też smokowcem. Jak o nią dbać? Jak podlewać i pielęgnować? Sprawdźcie.

Nazwa tej rośliny pochodzi z języka greckiego, gdzie drakania oznacza smok. Rośliny te pochodzą z wyspy Madagaskar i w swoim naturalnym środowisku osiągają nawet kilka metrów, czasem cztery, czasem pięć. U nas występują w odmianie doniczkowej, choć są i takie, które mogą sięgać choćby i do sufitu. Przeważnie jednak osiągają wysokość 130 centymetrów. To jedne z piękniejszych roślin, są łatwe do utrzymania.

Jak dbać o dracenę i jak ją pielęgnować?

Dracena marginata. Gdzie postawić?

Ulubionymi miejscami draceny są miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Latem, kiedy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, można ją trzymać na balkonie.

Dracena marginata. Jak pielęgnować?

W lecie trzeba ją nawozić raz w tygodniu. Najlepszy będzie nawóz o zwiększonej dawce potasu, typowy dla jukk, dracen i roślin palmowych. Młode rośliny można przesadzać raz na rok lub dwa, starsze rośliny powinno się przesadzać znacznie rzadziej. Liście warto przecierać wilgotną gąbką.

Dracena marginata. Jak podlewać?

Dracenę należy podlewać raz lub dwa razy w tygodniu. Latem można częściej, jeśli upał może spowodować wysychanie i opadanie liści. Należy też często, przynajmniej dwa razy w tygodniu, zraszać liście, żeby nie pożółkły. Trzeba jednak pamiętać, że draceny, przyzwyczajone w naturalnym środowisku do gorąca, nie potrzebują dużo wody.

Latem dracenę należy obficie podlewać, fot. Pixabay.com
Latem dracenę należy obficie podlewać, fot. Pixabay.com

Dracena marginata. Odmiany

Jest kilka odmian draceny, różnią się m.in. wyglądem liści. Najważniejsze odmiany to:

  • bicolor – liście z żółtym brzegiem
  • tricolor – liście w kremowe prążki oraz czerwony brzeg
  • colorama – zielono-czerwono-różowe liście

Dracena marginata. Na co uważać?

Należy uważać tylko na zwierzęta i dzieci, by przypadkiem nie podgryzały liści draceny. Zjedzenie liści może wywołać zatrucie. Może ono utrzymywać się nawet 12-24 godzin. Objawami zatrucia są na przykład: rozszerzone źrenice, ślinienie, markotność, wymioty, brak apetytu. Lepiej więc trzymać dracenę z dala od zwierząt, jeżeli nasz pies lub kota ma tendencję do zjadania liści roślin.

Jeśli będziemy uważać na dzieci i zwierzęta, dracena marginata będzie wspaniałą ozdobą domu.

Zobacz też:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here