Czerwona herbata to jedna ze zdrowszych herbat, choć nie każdy lubi jej smak. Czerwona herbata ma jednak pewne zbawienne właściwości i właśnie dlatego warto ją pić.
Czerwona herbata pochodzi z Chin. To na przykład Pu-Erh. Pu-Erh to jedna z odmian czerwonej herbaty. Jest jednak najskuteczniejsza. Jej liście pochodzą z tych samych drzew co liście czarnej herbaty. Różnica polega na procesie fermentacji, a konkretniej na jego długości. O czerwonej herbacie, ze względu na jej barwę, mówi się także „smocza”.
To jedna z najzdrowszych herbat. Należy również pamiętać o cudownych właściwościach zielonej herbaty (zobacz też: Zielona herbata. Jakie ma właściwości?)
Czerwona herbata. Właściwości
Czerwona herbata ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nie każdy może i powinien ją pić, ale warto, by ci, którzy nie mają ku temu żadnych przeciwwskazań, wprowadzili ją do swojej diety.
Właściwości zdrowotne czerwonej herbaty
- opóźnia starzenie
- redukuje stres
- ułatwia zasypianie
- działa odkażająco
- właściwości antyutleniające
- właściwości antynowotworowe
- wspomaga odchudzanie
- obniża cholesterol
- pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację
- działa normalizująco na ciśnienie
- działa przeciwzapalnie
- chroni przed próchnicą
- zwalcza grypę i przeziębienie
Czerwona herbata. Jak parzyć?
Czerwoną herbatę należy zaparzać w temperaturze 90 stopni Celsjusza przez ok. 1-3 minut. Z jednej porcji herbaty liściastej można zaparzyć nawet trzy herbaty.
Czerwona herbata. Jak pić?
Czerwoną herbatę pije się bez cukru. Dziennie można wypić 5-6 filiżanek czerwonej herbaty. Nie powinno się jej pić zaraz po posiłku, gdyż ma wpływ na wchłanianie żelaza. Najlepiej pić ją pół godziny po posiłku – wówczas działa najskuteczniej. Ci, którzy nie do końca są przekonani do smaku czerwonej herbaty, a chcieliby ją pić ze względu na jej zbawienne właściwości, mogą spróbować dodać do niej cytryny, suszonych owoców lub miodu.
Czerwona herbata. Przeciwwskazania
Czerwona herbata zawiera kofeinę. Dlatego nie poleca jej się osobom, dla któych spożywanie kofeiny jest niewskazane.
Przeciwwskazania do picia czerwonej herbaty. Kto nie powinien pić czerwonej herbaty?
- kobiety w ciąży
- matki karmiące
- osoby, które nie mogą pić naparów zawierających kofeinę
- osoby zmagające się z problemem jelita drażliwego
Jeżeli jednak nie zaliczacie się do tych grup, to spróbujcie się przekonać do czerwonej herbaty.