Minimalizm we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym

0
888
Minimalizm we wnętrzach
Minimalizm we wnętrzach

Minimalizm i prostota to jeden z ostatnich trendów aranżacji wnętrz. Mieszkanie w stylu minimalistycznym będzie pozytywnie wpływać na atmosferę wnętrza oraz na samopoczucie wszystkich członków rodziny. Nie bez powodu mówi się o minimalizmie zarówno we wnętrzach, jak i w życiu.

Minimalistyczne wnętrze równa się prostota. Obowiązuje w nim zasada „mniej znaczy więcej”. To doskonale pasuje do osób, którym bliskie jest tzw. „slow life”. Filozofia slow life polega na nieskupianiu się na błahostkach, a na ważnych rzeczach, na docenianiu prostoty i tego, co jest tu i teraz oraz na dbaniu o siebie w każdym aspekcie. Osoby żyjące w tym nurcie nie gromadzą niepotrzebnych rzeczy i nie sięgają po fast foody. Przeciwnie, są świadome swoich wyborów i tego, co jedzą.Slow life to też życie w zgodzie z naturą.

To wszystko uwidacznia się także w minimalistycznych wnętrzach. Na czym więc konkretnie polega minimalistyczny styl w przypadku aranżacji wnętrz?

Jasne kolory

Zacznijmy od kolorystyki. Minimalizm wymaga od nas jasnych wnętrz, najlepiej białych ścian. Oczywiście, można też postawić na inne kolory, muszą one być jednak spokojne i stonowane. Nie wchodzą w grę jaskrawe kolory, pełne wzorów, jak w stylu boho czy w jakimkolwiek artystycznym wnętrzu. W minimalizmie dominuje biel.

Funkcjonalne meble

Należy pamiętać, że minimalistyczne wnętrze to przede wszystkim praktyczność i funkcjonalność. Tu nie ma miejsca na zbędne dodatki czy na dekoracje, które niczemu nie służą. Wszystko musi spełniać swoją funkcję.

Nowoczesność, prostota w abstrakcji

Pamiętacie wycieczki po galeriach sztuki współczesnej? Niezrozumiałe dla nikogo grafiki, na które składają się tylko czerń i biel? Albo niezrozumiałe instalacje z figur geometrycznych? Taka właśnie sztuka wpisuje się w nurt minimalistyczny, dlatego jeżeli chcemy mimo wszystko dołożyć do minimalistycznego wnętrza trochę dekoracji, to najlepiej sprawdzi się sztuka współczesna, oparta na minimalnej liczbie kolorów i sięgająca po znane wszystkim kształty. Lepszy od Salvadora Dalego będzie tutaj Andy Warhol.

Nawet obrazy stanowią jednolitą całość, fot. Pixabay.com
Nawet obrazy stanowią jednolitą całość, fot. Pixabay.com

Drewno i szkło

Sięgając po meble, warto zwrócić uwagę, z jakiego materiału są wykonane. W minimalistycznym wnętrzu dobrze sprawdzą się np. szklane stoliki i drewniane podłogi. Nie sięgajmy jednak po drewniane meble. To może już okazać się za dużo dla minimalistycznego wnętrza.

Oświetlenie

Bardzo ważną rolę w minimalistycznym wnętrzu odgrywa oświetlenie. Często spotyka się wiszące lampy. Ważne, żeby były designerskie – by było w nich coś oryginalnego.

Najważniejsze: porządek

Nic nam nie pomoże, jeżeli w minimalistycznym mieszkaniu będzie bałagan. Minimalizm charakteryzuje się nieskazitelnym porządek. Wszędzie jest czysto i nie ma żadnych zbędnych rzeczy, jakby wszystko zawsze było w tym samym miejscu. Jeżeli jesteś bałaganiarą, to lepiej urządź mieszkanie w bardziej artystycznym stylu, gdzie drobny nieład będżie częścią kompozycji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here