Jak zachęcić dziecko do nauki? Oto sposoby

0
1112
Jak zachęcić dziecko do nauki? fot. Pixabay.com
Jak zachęcić dziecko do nauki? fot. Pixabay.com

Twoje dziecko nie chce się uczyć? Próbujesz na wszelkie sposoby i nie da rady? Nie wiesz, jak zachęcić dziecko do nauki? Najważniejsze to pamiętać o jednej zasadzie: „nauka przez zabawę”. My mamy dla Was kilka sposobów na to, jak zachęcić dziecko do nauki.

Dla małego dziecka, które przejście z trybu „zabawa” w szkolny tryb „nauka” może być prawdziwym szokiem. Dlatego trzeba znaleźć takie sposoby, dzięki którym dziecko nie będzie kojarzyło nauki z czymś strasznym i złym.

Niestety, nie pomaga tu polski system szkolnictwa, który nie ujmuje takich przedmiotów, jak przedsiębiorczość, rozwój twórczy czy rozwój osobisty. I dlatego w dorosłym życiu wielu z nas musi nadrabiać na własną rękę lub po własnych trudnych doświadczeniach braki z tych dziedzin. Ale jak zachęcić dziecko do nauki w polskiej szkole?

Jak zachęcić dziecko do nauki? Sposoby

Motywuj zamiast karać

Żadne dziecko nie będzie się chciało uczyć, jeżeli będzie karane za brak postępów w szkole albo za złe oceny. Posłuchaj rad dobrych psychologów, którzy twierdzą, że motywowanie jest znacznie lepsze niż karanie. Powiedz dziecku, ile będzie mogło osiągnąć, jeżeli rzeczywiście będzie się uczyć. Rozmawiaj też ze swoim dzieckiem o jego marzeniach, o tym, kim chciałoby zostać oraz o tym, co jest dla niego ważne.

Kupuj i czytaj książki

Nie zmuszaj dziecka do czytania lektur. Przymus niewiele da. Już od najmłodszych lat czytaj swojemu dziecku bajki i książeczki dla dzieci. Naucz swoje dziecko tego, że czytanie to codzienna rutyna, przyjemność. Jeśli dziecko będzie kojarzyć książki ze wspólnie spędzonym czasem lub bajką na dobranoc, to nie będzie tak negatywnie nastawione do czytania lektur w szkole.

Ponadto kupuj takie książeczki, które są edukacyjne. Staraj się dostrzec to, co interesuje Twoje dziecko najbardziej. Jeżeli Twoje dziecko lubi flagi, to kup mu atlas i wymyśl wspólną zabawę na zgadywanie flag państw.

Kupuj dziecku książeczki edukacyjne, fot. Pixabay.com
Kupuj dziecku książeczki edukacyjne, fot. Pixabay.com

Nie upieraj się przy dobrych ocenach

Dobre stopnie nie są miarą sukcesu dziecka. Nie porównuj swojego dziecka z innymi. Nie mów mu: „A Kasia dostała szóstkę z dyktanda, też mogłaś się nauczyć”. To sprawi, że Twoje dziecko będzie przez całe życie porównywać się do innych. Chyba że samo wypracuje sobie wysokie poczucie własnej wartości. Staraj się go motywować. Czasami można spróbować nagradzać, np. „jeśli dostaniesz czerwony pasek, kupimy Ci psa, o którym tak marzysz”, ale nie powinno być to rutyną.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Oto sposoby

Pojedź z dzieckiem na wycieczkę

Dzieci uczą się poprzez zabawę lub… poprzez podróże i wycieczki, na których zawsze jest wiele atrakcji. I tak na przykład jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki geografii, opowiedzieć o mozambiku czy kredzie, pojedź z nim do parku dinozaurów. Takich parków jest całkiem sporo w Polsce. Jeden z najbardziej znanych znajduje się na Dolnym Śląsku, w Krasiejowie.

Alternatywa: wolne szkoły, przedszkola Montessori

Alternatywą dla zwykłej szkoły są tzw. wolne szkoły, czyli szkoły demokratyczne. Są też przedszkola Montessori. Ich atutem jest to, że nauka w takich szkołach przebiega właśnie poprzez zabawę, kreatywności, dawanie dziecka pola do rozwoju. Polski system szkolnictwa nie czerpie z tego rodzaju nauki, więc jeżeli chciałabyś, by Twoje dziecko uczyło się inaczej, musiałabyś zapisać je do prywatnej wolnej szkoły. Jeśli to dla Ciebie zbyt duży wydatek, spróbuj inspirować się metodami wolnych szkół i przemycać je w motywowaniu swojego dziecka do nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here