Domowa biblioteczka. Jak urządzić ją w mieszkaniu?

0
1089
Domowa biblioteczka, fot Pixabay.com
Domowa biblioteczka, fot Pixabay.com

Domowa biblioteczka to marzenie niejednego mola książkowego. Każdy, kto lubi czytać, chciałby mieć w swoim mieszkaniu domową biblioteczkę. Jak urządzić domową biblioteczkę w mieszkaniu? Czy jest to możliwe na małym metrażu? Odpowiadamy.

Oczywiście, trudniej będzie urządzić domową biblioteczkę w kawalerce niż w wielkim domu, w którym możemy cały pokój przeznaczyć na bibliotekę. Nie jest to jednak niemożliwe. Jak to zrobić?

Odpowiednie półki na książki

Jeżeli kochacie książki, to znany jest Wam problem „odkładania książek gdziekolwiek” albo nawet kupowania kartonów na książki. Upychanie książek gdzie bądź nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Prędzej czy później będziecie mieli poczucie „zagraconego domu”, w którym nie ma na nic miejsca, a i w końcu miejsce w kartonach także się skończy. Co jest zatem rozwiązaniem? Odpowiednie półki na książki. Można je dostosować do każdego metrażu.

  • w kawalerce: można je zamontować nad meblami, tak by półki na książki sięgały nawet sufitu
  • w mieszkaniu z antresolą: coraz popularniejszym i ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystywanie miejsca pod schodami na półki na książki
  • w wielkim domu: mamy możliwość przeznaczenia całego pokoju na domową bibliotekę

W sklepach meblowych znajdziecie także półki na książki o bardzo ciekawych kształtach, stanowiące wręcz element dekoracji mieszkania. W takim przypadku warto przeznaczyć w mieszkaniu całą ścianę na taką właśnie półkę i w ten sposób wyeksponować książki.

Książki mogą wypełnić całą ścianę, fot. Pixabay,com
Książki mogą wypełnić całą ścianę, fot. Pixabay.com

Można również nie eksperymentować z designerskimi półkami, tylko zabudować całą ścianę zwykłymi, tradycyjnymi półkami. Wtedy książki zostaną wyeksponowane na całej ścianie, od podłogi do sufitu. Wygląda to bosko!

Które pomieszczenia najlepiej nadają się na domową biblioteczkę?

Na domową biblioteczkę najlepiej nadadzą się salon lub poddasze. Niektórzy urządzają domową biblioteczkę w sypialni. Jeżeli Ci to nie przeszkadza, możesz wykorzystać ten pomysł. Wydaje się jednak, że sypialnia powinna być miejscem pełnym intymności i wyciszenia. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie salon, gdzie spędzamy nasz wolny czas, relaksując się przy filiżance kawy (zobacz też: Kawa – jakie ma właściwości?)

Natomiast najbardziej idealnym miejscem byłoby poddasze. Wówczas urządzając tam domową biblioteczkę, tworzymy tam miejsce magiczne, w którym zatracamy się w książkach i w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał.

Domowa biblioteczka to nie tylko książki. Co jeszcze?

Domowa biblioteczka to nie tylko książki. Warto stworzyć tam miejsce nie tylko na półki książkowe. Powinien się tam znaleźć również fotel i stolik – tak, by móc w tym miejscu usiąść i zatopić się w książce. Zamiast tradycyjnego fotela, możesz postawić tam sofę, położyć na niej pledy i koce. Niektórzy lubią czytać książki, leżąc na sofie lub tapczanie. Innym rozwiązaniem, bardziej w stylu boho (zobacz też: Jak urządzić dom w stylu boho? Oto podpowiedzi i sposoby), są poduszki lub hamak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here