Kawa – jakie ma właściwości?

0
1055
Kawa właściwości
Kawa właściwości

Kawa – jakie ma właściwości? Czy jest zdrowa? Kiedy kawę należy ograniczyć? Odpowiadamy na te pytanie i wyjaśniamy, jakie są prozdrowotne właściwości kawy.

Niektórzy bez kawy nie mogą żyć. Poranek bez kawy? Niemożliwe! A jednak nie zawsze kawa jest wskazana. To samo dotyczy zresztą zielonej herbaty (zobacz też: Zielona herbata. Jakie ma właściwości?). Są jednak też okoliczności, kiedy kawę naprawdę warto pić i to nie dlatego, że pobudza, lecz dlatego, że ma pozytywny wpływ na zdrowie. Kiedy? O tym poniżej.

Kawa – jakie ma właściwości? Wpływ na zdrowie

Jakie właściwości prozdrowotne ma kawa?

  • zapobiega nowotworom
  • wspomaga odchudzanie, przyspiesza metabolizm
  • poprawia pamięć i koncentrację
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia Parkinsona i Alzheimera (tak sugerują niektóre badania)
  • zmniejsza ryzyko chorób serca

Kawa – jakie ma właściwości? Dlaczego pobudza?

Nie od dziś wiadomo, że kawa pobudza, dodaje energii. To dlatego właśnie od filiżanki kawy tak wielu z nas zaczyna swój dzień. Dlaczego kawa pobudza?

Jednym z wielu powodów, dla których tak bardzo lubimy kawę, jest sympatia między człowiekiem a biochemią kawy na poziomie molekularnym. Pobudzające działanie zawartej w niej kofeiny wynika z interakcji z receptorami adenozyny w mózgu

– czytamy w książce Laniego Kingstona zatytułowanej „How to make coffee? The science behind the bean”.

Należy jednak pamiętać, że zawarta w kawie kofeina jest bądź co bądź środkiem psychoaktywnym, który działa stymulująco. Efekty działania kawy można zauważyć nawet po 30 minutach, jej pobudzające działanie trwa jednak krócej od działania zielonej herbaty.

Kawa – jakie ma właściwości w kosmetyce?

Na pewno nieraz słyszałyście o zastosowaniu kawy w kosmetyce. Słynny peeling kawowy to złoty środek na pozbycie się cellulitu i ujędrnienie ciała. Można go zresztą zrobić samodzielnie.

Przepis na peeling kawowy

Składniki

  • 3 łyżki kawy mielonej
  • 2 łyżki gorącej wody
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek, oleju arganowego lub innego o działaniu nawilżającym
  • pół łyżeczki mielonego cynamonu

Sposób przygotowania:

Kawę mieloną zalewamy gorącą wodą, mieszamy i odczekujemy chwilę  dodajemy olej, cynamon, mieszamy. Tak przygotowany peeling wcieramy w skórę kolistymi ruchami pod prysznicem.

Kawa – co zawiera?

Zanim jednak zaczniemy namiętnie spożywać kawę, warto wiedzieć więcej o jej składzie.

100 g kawy zawiera:

Sód – 2 mg
Wapń – 2 mg
Potas – 49  mg
Magnez -3 mg

Ponadto kawa może wypłukiwać witaminy i magnez. Optymalna ilość kawy, jaką możemy wypić w ciągu doby to 400 mg, a więc cztery kubki mocnej kawy.

Kawa - właściwości
Kawa – właściwości

Kawa – jaka jest najzdrowsza?

O prozdrowotnych właściwościach kawy możecie przeczytać powyżej, ale warto również wspomnieć o pewnej bardzo zdrowej odmianie kawy – to zielona kawa. Kawa zielona jest zdrowsza niż czarna. Podczas gdy mała czarna odwadnia nasz organizm, to zielona bniża poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Hamuje też apetyt i ochotę na słodycze, a kto nie pamięta tych ciasteczek jedzonych do kawy?

Właściwości zielonej kawy

Jakie są zatem właściwości zielonej kawy? Oto one:

  • przyspiesza metabolizm
  • hamuje głód, zmniejsza ochotę na słodycze
  • zapobiega rozwojowi próchnicy
  • korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby

Tu jednak optymalna ilość kawy jest mniejsza – maksymalnie dobowo można wypić dwie filiżanki zielonej kawy.

Kawa – przeciwwskazania. Kiedy ograniczyć kawę?

Kawa na pewno nie jest zalecana w czasie ciąży. Niektórzy powiedzą, że ograniczenie spożywanej ilości kawy w czasie ciąży do trzech filiżanek (300 mg) wystarczy. Inni będą się spierać, sugerując picie kawy bezkofeinowej. Ale okazuje się, że nawet kawa bezkofeinowa może być szkodliwa, bo proces dekofeinizacji, czyli oczyszczanie z kofeiny  może być przeprowadzane np. przy użyciu chlorku metylenu lub octanu etylu. A im mniej chemicznych składników w czasie ciąży, tym lepiej. Właściwsze zatem (niż picie kawy) będzie spożywanie wody i soków.

Spożywanie kawy w zbyt dużych ilościach w czasie ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Jeżeli jednak wciąż wahacie się, czy w ogóle (nawet nie będąc w ciąży) pić kawę, czy na pewno jest zdrowa, to teraz nie musicie mieć już wątpliwości – kawa jest zdrowa, o ile pijemy ją w odpowiednich ilościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here