Jak dbać o paprotkę i dlaczego warto hodować paproć w domu?

0
2007
Jak dbać o paproć w domu? Fot. Alpz, Pexeles.com
Jak dbać o paproć w domu? Fot. Alpz, Pexeles.com

Jedną z popularniejszych roślin hodowanych w domu jest paproć. Wytrzymuje trudne warunki, jest rozłożysta i pięknie wygląda. Co trzeba wiedzieć o paproci, jak dbać o paprotkę, by pięknie rosła? Odpowiadamy. 

Paprocie zaliczają się do jednych z najstarszych roślin rosnących na naszej planecie. Prawdopodobnie rosły już w erze dinozaurów, a niewykluczone, że nawet wcześniej. Niestety, spośród miliona różnych odmian paproci przetrwało zaledwie 10 tysięcy.

Niżej zamieszczamy garść porad dotyczących hodowania paproci w domu. Piszemy także, dlaczego warto mieć paprotkę w domu.

Paprotka. Jak hodować?

Paprotka nie lubi za bardzo słońca, ponieważ pierwotnie rosła w lasach, gdzie słońce zasłaniały korony drzew. Nie oznacza to jednak, że paprotkę powinniśmy umieścić w najbardziej zacienionym miejscu w domu. Wtedy również jest szansa, że nam zmarnieje. Najlepszy więc będzie półcień. Na pewno nie powinniśmy jej stawiać w pokoju, w którym w lecie cały dzień grzeje słońce.

Paprotki powinny znajdować się w pomieszczeniach o temperaturze:

  • 18-21°C (w okresie wegetacji)
  • 15-18°C (w czasie zimy)

Trzeba również pamiętać o regularnym zraszaniu liści i podlewaniu.

Paprotka. Jak podlewać?

Paprotki należy podlewać wodą, która została odwapniona. To przez to, że wymagają niskiego pH podłoża. By odwapnić wodę, należy ją – jak to się określa – zmiękczyć. Można to zrobić na kilka domowych sposobów. Najpopularniejszym z nich, jeśli chodzi o pielęgnację roślin i kwiatów, jest pozostawienie wody do odstania na 24 godziny. Wodę można również przegotować i pozostawić ją, by wystygła.

Paprotkę należy podlewać co około 2-3 dni. Należy również pamiętać, że paprotki lubią wilgoć (około 60-80 proc. wilgotności).

Paproć jest zbawienna także dla naszego zdrowia, fot. Madison, Pexels.com
Paproć jest zbawienna także dla naszego zdrowia, fot. Madison, Pexels.com

Paprotka. Jak nawozić?

Oprócz podlewania warto pamiętać również o nawożeniu. Paprotki nawozi się w okresie od marca do sierpnia. Najlepiej zastosować do tego płynny nawóz przeznaczony specjalnie dla paproci.

Paproć. Dlaczego warto hodować paproć w domu?

Paproć niesie ze sobą wiele zbawiennych dla naszego zdrowia właściwości.

Właściwości zdrowotne paproci to na przykład

  • pochłanianie szkodliwych substancji (np. formaldehydów, amoniaku, benzenu, trichloroetylenu, toluenu i ksylenu)
  • nawilżanie powietrza (to nasz naturalny oczyszczacz powietrza)
  • neutralizowanie szkodliwego promieniowania z telefonów komórkowych i telewizora, jonizacja powietrza (według niektórych badań wzbogaca powietrze o jony ujemne, które właśnie neutralizują to promieniowanie)

Paproć. Przesądy

Z hodowaniem paproci w domu wiążą się też liczne przesądy. W tradycyjnych społeczeństwach była ważną rośliną, chętnie hodowaną, także ze względu na jej nadnaturalne właściwości. Wedle wierzeń miała pomóc przyciągnąć drugą połówkę, a jej uprawa miałam nam pomóc w zapewnieniu posiadania dzieci. Ponadto wierzono, że pomagała w wyleczeniu różnych chorób. Dziś wiemy natomiast, że doskonale wpływa na stan powietrza w gospodarstwie domowym, a biorąc pod uwagę to, że jonizuje powietrze, to także na nasze codzienne samopoczucie.

Warto więc zazielenić nasz dom paprotkami!

Zobacz też: Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Te rzeczy musisz wiedzieć o poinsencji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here