Jedną z popularniejszych roślin hodowanych w domu jest paproć. Wytrzymuje trudne warunki, jest rozłożysta i pięknie wygląda. Co trzeba wiedzieć o paproci, jak dbać o paprotkę, by pięknie rosła? Odpowiadamy.
Paprocie zaliczają się do jednych z najstarszych roślin rosnących na naszej planecie. Prawdopodobnie rosły już w erze dinozaurów, a niewykluczone, że nawet wcześniej. Niestety, spośród miliona różnych odmian paproci przetrwało zaledwie 10 tysięcy.
Niżej zamieszczamy garść porad dotyczących hodowania paproci w domu. Piszemy także, dlaczego warto mieć paprotkę w domu.
Paprotka. Jak hodować?
Paprotka nie lubi za bardzo słońca, ponieważ pierwotnie rosła w lasach, gdzie słońce zasłaniały korony drzew. Nie oznacza to jednak, że paprotkę powinniśmy umieścić w najbardziej zacienionym miejscu w domu. Wtedy również jest szansa, że nam zmarnieje. Najlepszy więc będzie półcień. Na pewno nie powinniśmy jej stawiać w pokoju, w którym w lecie cały dzień grzeje słońce.
Paprotki powinny znajdować się w pomieszczeniach o temperaturze:
- 18-21°C (w okresie wegetacji)
- 15-18°C (w czasie zimy)
Trzeba również pamiętać o regularnym zraszaniu liści i podlewaniu.
Paprotka. Jak podlewać?
Paprotki należy podlewać wodą, która została odwapniona. To przez to, że wymagają niskiego pH podłoża. By odwapnić wodę, należy ją – jak to się określa – zmiękczyć. Można to zrobić na kilka domowych sposobów. Najpopularniejszym z nich, jeśli chodzi o pielęgnację roślin i kwiatów, jest pozostawienie wody do odstania na 24 godziny. Wodę można również przegotować i pozostawić ją, by wystygła.
Paprotkę należy podlewać co około 2-3 dni. Należy również pamiętać, że paprotki lubią wilgoć (około 60-80 proc. wilgotności).
Paprotka. Jak nawozić?
Oprócz podlewania warto pamiętać również o nawożeniu. Paprotki nawozi się w okresie od marca do sierpnia. Najlepiej zastosować do tego płynny nawóz przeznaczony specjalnie dla paproci.
Paproć. Dlaczego warto hodować paproć w domu?
Paproć niesie ze sobą wiele zbawiennych dla naszego zdrowia właściwości.
Właściwości zdrowotne paproci to na przykład
- pochłanianie szkodliwych substancji (np. formaldehydów, amoniaku, benzenu, trichloroetylenu, toluenu i ksylenu)
- nawilżanie powietrza (to nasz naturalny oczyszczacz powietrza)
- neutralizowanie szkodliwego promieniowania z telefonów komórkowych i telewizora, jonizacja powietrza (według niektórych badań wzbogaca powietrze o jony ujemne, które właśnie neutralizują to promieniowanie)
Paproć. Przesądy
Z hodowaniem paproci w domu wiążą się też liczne przesądy. W tradycyjnych społeczeństwach była ważną rośliną, chętnie hodowaną, także ze względu na jej nadnaturalne właściwości. Wedle wierzeń miała pomóc przyciągnąć drugą połówkę, a jej uprawa miałam nam pomóc w zapewnieniu posiadania dzieci. Ponadto wierzono, że pomagała w wyleczeniu różnych chorób. Dziś wiemy natomiast, że doskonale wpływa na stan powietrza w gospodarstwie domowym, a biorąc pod uwagę to, że jonizuje powietrze, to także na nasze codzienne samopoczucie.
Warto więc zazielenić nasz dom paprotkami!
Zobacz też: Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Te rzeczy musisz wiedzieć o poinsencji!