Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Te rzeczy musisz wiedzieć o poinsencji!

0
1212
Gwiazda betlejemska
Gwiazda betlejemska

Poinsencja, potocznie zwana gwiazdą betlejemską, to roślina, która pojawia się w naszych domach w okresie świątecznym. Dodaje uroku ze względu na swój żywy, czerwony kolor, choć trzeba wspomnieć, że są również gwiazdy betlejemskie w innych kolorach. Sprawdźcie, jak dbać o gwiazdę betlejemską.

Czy gwiazda betlejemska może przetrwać więcej niż jeden sezon czy kupiona w okresie przedświątecznym do lutego czy marca nie przeżyje? Oczywiście, że może przetrwać nawet cały rok i być z nami i w kolejne święta Bożego Narodzenia, jednak trzeba o nią dbać i wiedzieć, jak ją pielęgnować. Co trzeba wiedzieć i jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Gdzie kupić gwiazdę betlejemską?

Zacznijmy od początku, a więc od tego, gdzie kupić gwiazdę betlejemską? Najlepiej w kwiaciarni albo na giełdzie kwiatowej, ale takiej, która odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu. Dlaczego? Ponieważ poinsencja (inaczej gwiazda betlejemska) potrzebuje ciepła. Jeżeli kupimy już przemarzniętą, to szanse na to, by zachować ją w dobrym stanie przez dłuższy czas będą mniejsze.

Istotne jest również to, w jaki sposób przeniesiemy ją do domu. Jak już wspomnieliśmy, gwiazda betlejemska potrzebuje ciepła, a więc otulmy ją tak, by nie była nastawiona na bezpośrednie działania mrozu czy zimnego powietrza.

Warto pamiętać, że gwiazda betlejemska występuje w różnych kolorach. Zwykle jest czerwona, ale chcąc być oryginalnym, można też wybrać żółtą odmianę. Albo kolor uzależnić od tego, w jakiej tonacji przystrajamy nasz dom na święta. Żółta odmiana gwiazdy betlejemskiej doskonale będzie pasować do wnętrz w kolorach: niebieskim, beżowym, ciemnozielonym.

Zobacz też: Jak przystroić dom na święta?

Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Gdzie postawić gwiazdę betlejemską?

Kiedy już doniesiemy gwiazdę betlejemską do domu, powinniśmy postawić ją w dość ciepłym miejscu. Unikajmy miejsc stricte przy oknie. Niech nasza gwiazda betlejemska ma dużo światła, ale jednocześnie ciepła. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić 18-20 stopni Celsjusza.

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska lepiej poradzi sobie z przesuszeniem niż ze zbyt dużą ilością wody. Wystarczy podlewać ją raz na 3-4 dni.

Kiedy przekwita gwiazda betlejemska?

Okres przekwitania gwiazdy betlejemskiej to koniec lutego. Przekwitanie to jednak nie powód, by pozbywać się tak pięknej rośliny. Co zrobić, żeby przetrwała do następnych świąt. Są na to sposoby, a najlepiej wykorzystać je wszystkie:

  • przenieść w chłodniejsze miejsce, przyciąć pędy i nie podlewać
  • gdy wypuści nowe pędy i zaczną one rosnąć, regularnie podlewać i nawozić
  • jesienią sztucznie skrócić dzień, przykrywając gwiazdę betlejemską przed zmierzchem tkaniną; po dwóch miesiącach odkryć i nawozić (jest wtedy szansa, że ponownie zakwitnie)

Jaki nawóz dla gwiazdy betlejemskiej?

w sklepach ogrodniczych znajdziecie nawozy przeznaczone specjalnie dla poinsencji. Najlepiej użyć płynnego nawozu. Gwiazdę betlejemską można, a nawet trzeba, nawozić w zimie.

Jak rozmnożyć gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską można bardzo łatwo rozmnożyć. Wystarczy, że przytniemy jej pęd w lecie (taki pęd powinien mieć co najmniej kilkanaście centymetrów, by proces rozmnażania się udał), włożymy go do wrzątku, a potem do doniczki z ziemią.

Gwiazda betlejemska
Gwiazda betlejemska, fot. Pixabay.com

Skąd czerwień u gwiazdy betlejemskiej?

Ciekawostką jest fakt, że czerwone u gwiazdy betlejemskiej są nie kwiaty, a liście. W gruncie rzeczy kwiaty są bardzo niepozorne, a to czerwone liście wabią owady, by te zapylały kwiaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here