Jak przystroić dom na święta?

0
716
Jak przystroić dom na święta?
Jak przystroić dom na święta?

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a Ty jesteś w proszku? Chciałabyś, żeby Twój dom wyglądał na święta jak obrazek z Instagrama? Możesz to zrobić! Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, co warto kupić, by stworzyć w domu świąteczną atmosferę. Oto nasze pomysły na to, jak przystroić dom na święta.

W rzeczywistości nie trzeba wielu skomplikowanych zabiegów, by Twój dom na święta wyglądał jak zaczarowana kraina albo obrazek z Instagrama. Najlepszą podpowiedzią jest oczywiście obserwowanie tego, co pojawia się w sklepach z produktami do domu. Tam bardzo często znajdziemy właśnie to, co wpisuje się w najnowsze trendy. Ale uwaga! Wszystko z umiarem. Nie chodzi bowiem o ślepe podążanie za modą, ale stworzenie świątecznej, ale indywidualnej i zgodnej z naszym gustem atmosfery.

My możemy Wam jedynie podpowiedzieć, co możecie wykorzystać w tworzeniu świątecznego klimatu w domu.

Jak przystroić dom na święta?

Pomogą nam w tym na przykład:

 • choinka
 • kwiaty
 • lampiony, świeczniki
 • pościel
 • ozdoby na balkon/taras/ ogród
 • inne dekoracyjne dodatki

Choinka

Tu oczywiście powstaje kilka dylematów: żywa czy sztuczna? jodła czy świerk? mała czy duża?

Choinka? Żywa czy sztuczna?

Na pewno bardziej ekologicznym wyborem będzie zakup żywej choinki ze sprawdzonego źródła niż kupowanie rokrocznie sztucznej. Zaletą żywej choinki jest też to, że w domu pojawia nam się zapach lasu…

Choinka: mała czy duża?

Więcej klimatu da z pewnością duża choinka, ale może okazać się niepraktyczna, jeżeli święta zamierzacie spędzić poza domem (wyjeżdżacie do rodziny w innym mieście lub za granicę). Ponadto duża choinka zajmuje dużo miejsca.

Choinka: jodła czy świerk?

Co do wyboru drzewka, to oczywiście kwestia gustu i upodobań. Warto dodać, że świerk wydziela bardziej intensywny zapach, ale wytrzymuje krócej niż jodła. Zaletą jodły jest z kolei to, że nie gubi igieł. Ale igły jodły kaukaskiej nie pachną. Coś za coś.

Jak przystroić dom na święta?
Jak przystroić dom na święta? fot. Pixabay.com

Kwiaty

Najpopularniejszym kwiatem, który pojawia się w domach w okresie świątecznym jest gwiazda betlejemska, znana też jako poinsencja. Zazwyczaj czerwona, ale nie zawsze. Jeżeli chcesz postawić na oryginalność, możesz zdecydować się na żółtą gwiazdę betlejemską. A to wszystko oczywiście najlepiej w czerwonej doniczce. Czerwień symbolizuje życie, nowy początek.

Zobacz też: Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Te rzeczy musisz wiedzieć o poinsencji!

Lampiony, świeczniki

Pięknym dodatkiem są też lampiony (zabudowane) i świeczniki. Tu najlepiej sprawdza się kolor biały i srebrny, a także złoty. Święta to blask, a tego blasku dodadzą właśnie lampiony i świeczniki! Ogień symbolizuje bowiem wieczność i miłość. A właśnie z miłością i z tym dobrem, które ma trwać wiecznie, kojarzą nam się święta Bożego Narodzenia.

Pościel

Dlaczego nie przenieść świąt do… sypialni? Oczywiście nie w dniu Wigilii! Mamy na myśli raczej bożonarodzeniową, świąteczną pościel. Tu możemy wybierać w różnych wzorach i kolorach. Sklepy z pościelą mają w swojej ofercie poszwy w renifery, bałwanki czy iście czerwoną z napisem „Let it snow”. Czy nie wygląda to oryginalnie?

Ozdoby na balkon/ taras/ ogród

Balkon musi lśnić! Taras czy ogród również. Jeżeli mamy miejsce, to również tam można postawić drugą choinkę. Jeżeli nie, pozostańmy przy światełkach. Widzieliście kiedyś tak pięknie ozdobione balkony, że aż zapierają dech w piersiach? Możesz taki balkon mieć! Ważne jest jednak, by dobrać odpowiednio dużo światełek, najlepiej w jednym kolorze. Różne kolory mogą dać wrażenie kiczu. Lampki można ułożyć tak, by tworzyły jakiś określony wzór. Dodatkowo do balkonu można podczepić świąteczne dzwonki i gałązki choinki.

Balkon na święta
Balkon na święta, fot. Pixabay.com

Można też przyozdobić balkon zimowymi roślinami. Są to na przykład:

 • floks skrzydlasty
 • mrozy
 • niektóre odmiany bergenii.

Świąteczne dodatki

Świąteczne dodatki to na przykład stroiki, które można zawiesić na drzwiach wejściowych do domu. Stroiki są w cenie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto wybrać te ręcznie wykonane, nie z marketu, a właśnie z pracowni handmade. Te są bowiem najbardziej oryginalne.

Ale świąteczne dodatki to nie tylko stroiki. To na przykład figurki, które kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Są to chociażby:

 • skrzaty, które można położyć przy choince
 • posrebrzane renifery
 • naczynia świąteczne

Każda z tych rzeczy sprawi, że w domu jeszcze bardziej będzie wyczuwalny nastrój świąt Bożego Narodzenia.

Zobacz też: Jak zrzucić zbędne kilogramy po świętach? Oto sposoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here