Skrzydłokwiat to jedna z tych roślin, które w ostatnim czasie cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Wszystko przez jego cudowne właściwości. Jakie? I jak podlewać i pielęgnować skrzydłokwiat? Sprawdź.
Skrzydłokwiat ostatnio cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jest to kwiat oczyszczający powietrze. Jego cudowne działanie docenili przede wszystkim mieszkańcy bardzo zanieczyszczonych miast, które próbują uporać się z problemem smogu. I nie są to słowa rzucane na wiatr. Badania dotyczące pozytywnego wpływu skrzydłokwiatu na zdrowie przeprowadziła nawet NASA. Z tych badań wynika, że skrzydłokwiat pochłania różne niebezpieczne związki i substancje, takie jak: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten czy nawet tlenek węgla (czad).
Ponadto sam skrzydłokwiat wygląda zjawiskowo i będzie stanowił dekorację domu.
Zobacz też: Pelargonia. Jak podlewać i pielęgnować pelargonię?
Trzeba jednak wiedzieć, jak o niego dbać.
Skrzydłokwiat. Jak dbać?
Na szczęście, skrzydłokwiat nie wymaga od nas zbyt wiele i jest stosunkowo łatwy w hodowli. Skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze i słońce. Warto więc postawić go w jasnym miejscu, ale niezbyt nasłonecznionym. Nie lubi bowiem gorąca i upałów. Nawet latem temperatura w miejscu, w którym znajduje się skrzydłokwiat, nie powinna przekraczać 22 stopni. 18-22 stopni Celsjusza to temperatura optymalna. Zimą najlepsza temperatura dla tej rośliny to 16-18 stopni.
Co ciekawe, skrzydłokwiat lubi towarzystwo innych roślin, mających podobne wymagania.
Trzeba dbać też o liście skrzydłokwiatu. Warto je przecierać wilgotną ściereczką i zraszać miękką wodą. Nie należy jednak stosować preparatów nabłyszczających liście. Lepiej postawić na naturalną pielęgnację.
Kwiaty skrzydłokwiatu mogą – przy odpowiedniej pielęgnacji – wytrzymywać cały rok.
W okresie od marca do sierpnia można stosować nawóz do roślin doniczkowych.
Pamiętajmy też o tym, że skrzydłokwiat nie lubi przeciągów.
Skrzydłokwiat. Jak podlewać?
Skrzydłokwiat latem należy podlewać 2-3 razy w tygodniu wodą (uwaga!) przegotowaną, ale odstaną, zimą wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Na szczęście, skrzydłokwiat dobrze znosi przesuszenie, dlatego jeżeli wybieramy się na tygodniowy urlop, to nie musimy się szczególnie martwić.

Skrzydłokwiat. Odmiany
Najbardziej znane odmiany tej rośliny to:
- skrzydłokwiat Wallisa ‚Sensation’ (Spathiphyllum wallisii) – dorasta do 180 cm wysokości
- skrzydłokwiat Wallisa ‚Euro Giant’ (Spathiphyllum wallisii) – dorasta do 100 cm wysokości
- skrzydłokwiat kwiecisty Sweet Silvio (Spathiphyllum floribundum) – dorasta do 60-80 cm wysokości
- skrzydłokwiat Pearl Cupido – dorasta do 30 cm wysokości
Warto o tym wiedzieć, by wybrać taki skrzydłokwiat, który będzie najbardziej pasował do wystroju i przestrzeni naszego mieszkania.
Są też inne rośliny, mające dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To na przykład różne odmiany paproci (zobacz też: Jak dbać o paprotkę i dlaczego warto hodować paproć w domu?)