Skrzydłokwiat. Jak podlewać i dbać o skrzydłokwiat?

0
1365
Skrzydłokwiat, fot. Pixabay.com
Skrzydłokwiat, fot. Pixabay.com

Skrzydłokwiat to jedna z tych roślin, które w ostatnim czasie cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Wszystko przez jego cudowne właściwości. Jakie? I jak podlewać i pielęgnować skrzydłokwiat? Sprawdź.

Skrzydłokwiat ostatnio cieszy się ogromną popularnością, ponieważ jest to kwiat oczyszczający powietrze. Jego cudowne działanie docenili przede wszystkim mieszkańcy bardzo zanieczyszczonych miast, które próbują uporać się z problemem smogu. I nie są to słowa rzucane na wiatr. Badania dotyczące pozytywnego wpływu skrzydłokwiatu na zdrowie przeprowadziła nawet NASA. Z tych badań wynika, że skrzydłokwiat pochłania różne niebezpieczne związki i substancje, takie jak: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten czy nawet tlenek węgla (czad).

Ponadto sam skrzydłokwiat wygląda zjawiskowo i będzie stanowił dekorację domu.

Zobacz też: Pelargonia. Jak podlewać i pielęgnować pelargonię?

Trzeba jednak wiedzieć, jak o niego dbać.

Skrzydłokwiat. Jak dbać?

Na szczęście, skrzydłokwiat nie wymaga od nas zbyt wiele i jest stosunkowo łatwy w hodowli. Skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze i  słońce. Warto więc postawić go w jasnym miejscu, ale niezbyt nasłonecznionym. Nie lubi bowiem gorąca i upałów. Nawet latem temperatura w miejscu, w którym znajduje się skrzydłokwiat, nie powinna przekraczać 22 stopni. 18-22 stopni Celsjusza to temperatura optymalna. Zimą najlepsza temperatura dla tej rośliny to 16-18 stopni.

Co ciekawe, skrzydłokwiat lubi towarzystwo innych roślin, mających podobne wymagania.

Trzeba dbać też o liście skrzydłokwiatu. Warto je przecierać wilgotną ściereczką i zraszać miękką wodą. Nie należy jednak stosować preparatów nabłyszczających liście. Lepiej postawić na naturalną pielęgnację.

Kwiaty skrzydłokwiatu mogą – przy odpowiedniej pielęgnacji – wytrzymywać cały rok.

W okresie od marca do sierpnia można stosować nawóz do roślin doniczkowych.

Pamiętajmy też o tym, że skrzydłokwiat nie lubi przeciągów.

Skrzydłokwiat. Jak podlewać?

Skrzydłokwiat latem należy podlewać 2-3 razy w tygodniu wodą (uwaga!) przegotowaną, ale odstaną, zimą wystarczy 1-2 razy w tygodniu. Na szczęście, skrzydłokwiat dobrze znosi przesuszenie, dlatego jeżeli wybieramy się na tygodniowy urlop, to nie musimy się szczególnie martwić.

Są różne odmiany skrzydłokwiatu, fot. Pixabay.com
Są różne odmiany skrzydłokwiatu, fot. Pixabay.com

Skrzydłokwiat. Odmiany

Najbardziej znane odmiany tej rośliny to:

  • skrzydłokwiat Wallisa ‚Sensation’ (Spathiphyllum wallisii) – dorasta do 180 cm wysokości
  • skrzydłokwiat Wallisa ‚Euro Giant’ (Spathiphyllum wallisii) – dorasta do 100 cm wysokości
  • skrzydłokwiat kwiecisty Sweet Silvio (Spathiphyllum floribundum) – dorasta do 60-80 cm wysokości
  • skrzydłokwiat Pearl Cupido – dorasta do 30 cm wysokości

Warto o tym wiedzieć, by wybrać taki skrzydłokwiat, który będzie najbardziej pasował do wystroju i przestrzeni naszego mieszkania.

Są też inne rośliny, mające dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To na przykład różne odmiany paproci (zobacz też: Jak dbać o paprotkę i dlaczego warto hodować paproć w domu?)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here