„Nie mam czasu”. 5 sposobów na to, jak lepiej zarządzać czasem

0
1002
Zarzązanie czasem, fot. Pixabay.com
Zarzązanie czasem, fot. Pixabay.com

„Czas jest bezcenny”, „gdyby doba miała 48 godzin”… Co zrobić, by mieć więcej czasu? Albo inaczej: Jak lepiej zarządzać czasem, by mieć go więcej? Oto 5 sposobów na to, jak lepiej zarządzać czasem.

W dzisiejszych czasach ludzie są zabiegani. Multitasking, czyli wielozadaniowość, a także praca na dwa etaty lub choćby próba połączenia pracy zawodowej z pracą w domu (dzieci, gotowanie, czas dla rodziny) skutkuje tym, że najzwyczajniej w świecie brakuje nam czasu dla siebie. Na efekty nie trzeba długo czekać. Brak czasu dla siebie oznacza w dalszej perspektywie przemęczenie, nerwowość, a czasem nawet depresję. By tego uniknąć, poznaj kilka skutecznych sposobów, które pozwolą Ci lepiej zarządzać czasem.

Planowanie

Codziennie poświęć wieczorem chwilę czasu na to, by zaplanować kolejny dzień. Uwzględnij nie tylko obowiązki i zadania, które masz do zrobienia, ale także czas dla siebie. To może być nawet pół godziny czasu spędzonego przy książce albo nawet i tzw. „nicnierobienie”, czyli posiedzenie w ciszy i usłyszenie własnych myśli.

Koniecznie zrób to wieczorem, a nie rano. Dlaczego? Rano wiecznie się spieszymy. Trzeba się wykąpać, zjeść śniadanie, ubrać dzieci, zawieźć dzieci do przedszkola i jeszcze zdążyć do pracy, prawda? Nie będzie czasu na to, by się skupić i rozsądnie coś zaplanować. Dlatego zrób to wieczorem, kiedy masz chwilę, żeby pomyśleć o tym, co przed nami.

Jak dobrze rozplanować czas? Możesz stosować tzw. time-boxy. To okresy czasu, np. 13.00  -14.00: gotowanie obiadu, 18.00 – 20.00: trening itp. Między time-boxami zostaw sobie bufor czasowy. Niech to będzie 5-10 minut. Pamiętaj, że wykonanie zadania może się przedłużyć. Ponadto taki czasowy bufor to dla Ciebie chwila oddechu między jednym zadaniem a drugim. Możesz wtedy pójść do łazienki, zrobić sobie herbatę itp.

Dobre planowanie to klucz do sukcesu, fot. Pixabay.com
Dobre planowanie to klucz do sukcesu, fot. Pixabay.com

Znajdź codziennie godzinę czasu dla siebie

Albo zacznij chociaż od 30 minut. To może być czas na trening, książkę czy medytację. Cokolwiek. To Twój czas. Posiadanie „chwili dla siebie” pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

Koniec z nałogowym sprawdzaniem Facebooka, Instagrama i maila!

Zapewne przyznasz, że media społecznościowe potrafią uzależniać. Pewnie też nieraz widziałaś ludzi w autobusach, przesuwających bezwiednie palcem po smartfonie, sprawdzających, co właśnie wydarzyło się na Facebooku. Jest na to sposób. Wyznacz sobie konkretną godzinę i poświęć na to maksymalnie 15-20 minut dziennie. Odpisz na zaległe wiadomości, sprawdź, co się wydarzyło. Ale oducz się nałogowego sprawdzania Facebooka, Instagrama i maila.

To, co najważniejsze, rób od razu

Nie odkładaj ważnych zadań na później. To, co najważniejsze zrób od razu. Na przykład: nie zostawiaj opłacenia czynszu na ostatnią chwilę. Zrób to od razu, a nie spóźnisz się z płatnościami w sytuacji, gdy na ostatnią chwilę wypadnie jeszcze kilka innych zadań.

Rozplanuj zadania długofalowe

Jeżeli wiesz, że zadanie, które masz przed sobą, zajmie więcej niż jedno popołudnie, podziel je na etapy. Rozpisz, co zrobisz pierwszego dnia, a co w dniach kolejnych.

Spróbuj, a nie będziesz żałować. Lepsze zarządzanie czasem to nie tylko więcej czasu, ale też więcej wolności i poczucia swobody.

Zobacz też: Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na oszczędzanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here