Przebaczenie

Przebaczenie – wyzbycie się żalu, urazy, darowanie komuś winy. Przebaczenie jest aktem największego miłosierdzia i nie ważne w co wierzysz czy może nie wierzysz w ogóle…

Wielu z nas uważa, że potrafi przebaczać. Wiele razy słyszę jak ktoś mówi, że wybaczył ale uraza pozostała. Nie ma ale – albo wybaczamy albo nie. Tutaj nie ma szarości, nie ma półśrodka. Nie można wybaczyć troszkę, w połowie czy nie do końca. Wybaczenie oznacza łaskę, brak żalu, darowanie winy. Wybaczenie to akt miłosierdzia, na który wielu z nas nie jest gotowych.

Kiedyś stało się coś co sprawiło, że umarłam w jednej sekundzie. Kiedyś ktoś bardzo bliski wbił nóż w moje plecy, w moje serce tak, że pokaleczone ciało cierpiało a dusza uleciała gdzieś daleko. Żal, smutek, gorycz i ogromny gniew. Miotanie się w tak skrajnych emocjach działało destrukcyjnie. Spowodowało zaprzepaszczenie szansy zawodowej, zamknięcie się w sobie i wegetację. Cierpienie minęło stosunkowo szybko ale żal i gniew pozostał. Gniew wzbierał się z dnia na dzień bardziej by w końcu przyćmić wszystkie inne uczucia. Gniew niszczył mnie i moje życie. Myśli o przebaczeniu gasiła chęć zemsty, odegrania a owe chęci sprawiały, że byłam bliska złamaniu swoich wszystkich zasad.

Przyszedł moment, w którym zrozumiałam, że to uczucie gniewu nie niszczy nikogo wokół a jedynie mnie. Zrozumiałam, że wybaczenie nie jest dla tego kto nas zranił – wybaczenie jest dla nas. Skoro cierpienie już odeszło musiałam przebaczyć by stać się wolną od negatywnych uczuć, od złych emocji. Nie chciałam przecież robić tych złych rzeczy, nie chciałam żyć zemstą, nie chciałam żyć w gniewie.

Moment przebaczenia był jak wzięcie głębokiego oddechu po zakrztuszeniu. Ten moment był tak niezwykle oczyszczający. Od razu wiedziałam, że to była najlepsza decyzja w moim życiu. Przebaczenie stało się dla mnie wyswobodzeniem, zabliźnieniem ran i nowym początkiem wspaniałego życia.

Niemożność wybaczenia niszczy i sprawia, że nasze życie jest płytkie, przesycone nienawiścią. Nie można być szczęśliwym i wolnym człowiekiem nie wybaczając, żyjąc żalem i chęcią odegrania.

Przebaczenie nie jest zapomnieniem – jest zaakceptowaniem tego co się wydarzyło, umiejętnością życia z tym faktem i pogodzeniem się z przeszłością. Przebaczenie jest złożonym procesem. To nie tylko powiedzenie komuś kto sprawił nam zawód, zrobił krzywdę „przebaczam Ci” – to nie chodzi o ty by wypowiedzieć te słowa – przebaczyć można milcząc.

Dlaczego przebaczenie jest dla mnie tak ważne. Skoro staram się żyć zdrowo poczynając od aktywności aż po zdrowe żywienie, to zapobiegam również kumulowaniu wewnątrz wszystkiego co toksyczne. I wcale nie chodzi tu tylko o konserwanty ale przede wszystkim o emocje. Gniew jest toksyną, która ogarnia nasz organizm szybciej niż bakterie i konserwanty. Przebaczenie jest antidotum, jest szczepionką, antybiotykiem i najlepszym lekiem na pozbycie się tego.

Przebaczenie nie jest łatwe – jest piekielnie trudne ale jest coś co pomaga – miłość. Miłość jest silniejsza niż wszystkie inne uczucia razem wzięte, ale tylko ta prawdziwa miłość. Jeśli kochasz prawdziwie umiesz przebaczać. Przebaczenie nie zawsze oznacza szczęśliwe zakończenie. Związki nie zawsze trwają, przyjaźnie się rozpadają, życie często zmienia się o 180 stopni – ale nawet wtedy kiedy nie udaje się skleić tego co było, przebaczenie jest dla nas furtką do stworzenia czegoś nowego. Wyobraź sobie, że masz poranione stopy – nie możesz iść do przodu jeśli nie wyleczysz ran…

I pamiętaj czym na prawdę jest przebaczenie – jeśli przerobisz to tysiąc razy, przetrawisz, pogodzisz się z tym, jeśli postanowisz przebaczyć – nie możesz do tego wracać, nie możesz się na to złościć, nie możesz tupać, krzyczeć i wypominać bo jeśli przebaczysz prawdziwie żadne z tych uczuć Cię już nie spotka. A jeśli się pojawią to oznacza, że prawdziwe przebaczenie jeszcze nie nadeszło…

Kiedy cofam się w przeszłość nie czuję urazy, nie czuję bólu. Czuję się szczęśliwa, wolna od żalu i wiem, że moje przebaczenie było prawdziwe.

Please like & share:
var addthis_config = {
url: „http://niepolka.pl/przebaczenie/”,
title: „Przebaczenie”
}

movie Mission: Impossible – Rogue Nation 2015

Please like & share:

One thought on “Przebaczenie

  1. Też ktoś mi wbił nóż w plecy z tą różnicą, że cierpiałam prawie dziesięć lat. Życie toczyło się dalej, rozpoczęłam nowy etap, udawałam że to się nie stało, że mnie to wcale nie obchodzi. Podniosłam głowę i żyłam dalej. Było mi o tyle ciężko, że wyciągałam rękę na zgodę wiele razy- zawsze była odrzucana. Nie…. nie odrzucana- IGNOROWANA co w gruncie rzeczy było gorsze. Po kilku latach „druga strona” prosiła o wybaczenie. Nadszedł moment kiedy w końcu mogłam się odegrać, zadoscuczynic samej sobie… pokusa była wielka a mimo wszystko wybaczyłam . Nie żałuję to jest jedna z fajniejszych rzeczy jaka mnie w życiu spotkała! Warto. Zawsze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *