Międzynarodowy Dzień Dziecka u NIEpolkowych dzieci

1 czerwiec – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Szaleństwo, euforia – tablety, smartfony, przydomowe place zabaw, trampoliny, baseny, wycieczki – z portfeli dużej liczby rodziców wylecialo conajmniej kilkaset złotych – czy właśnie o to chodzi w tym dniu? 

Tony zabawek wyjechały z marketów do domów polskich dzieci. Zabawek robionych często małymi dziecięcymi rączkami na innym kontynencie. Ale przecież co to kogo obchodzi, w końcu dzisiaj dzień (mojego) dziecka – musi być na bogato. Zabawki to już troche mało, może jeszcze kilka ciuszków, może konsola, tablet, smartfon a może przydomowy plac zabaw, trampolina i basen, przynajmniej nie będzie trzeba już nigdzie wychodzić… fajny prezent i wygoda jednocześnie…a te kilka stów co tam przecież mojemu dziecku się należy, w końcu ma dzisiaj święto…

Dzisiejszy dzień powinien być nie tylko dniem obdarowywania, powinien być dniem przemyśleń i analizy siebie jako rodzica….

Dziesiejszy dzień powinien być szczególny dla dziecka nie ze względu na otrzymane prezenty…

… chcę by moje dzieci miały świadomość tego czym jest dzisiejszy dzień…. chcę by wiedziały, że na świecie są miliony dzieci porzuconych, głodnych, chorych, bitych, samotnych… chcę by moje dzieci miały świadomość, że są na świecie miejsca gdzie dzieci wykorzystuje 外汇模拟交易 się do pracy… chcę by miały świadomość, że świat nie jest tak różowy, żeby nie tylko potrafiły docenić to co mają ale żeby były wrażliwe na los innych, żeby otwierały w sobie pokłady empatii i chętnie pomagały potrzebującym nie tylko wtedy kiedy sami mają za dużo…

Nie mówię „nie kupujcie dzieciom prezentów”, nie obliczam waszych wydatków, nie mówię nikomu jak ma postępować i staram się nie oceniać. Mówię tylko o faktach, o tym co widzę…. a widzę coraz więcej dzieci zadufanych w sobie, nie chcących podzielić się ciastkiem, nie współczujących…dzieci,  których rodzice od dnia narodzin każdego dnia wpajają im, że jest najwspanialsze na świecie, zasługuje na wszystko co najlepsze i liczy się tylko ono, że świat istnieje tylko dla niego….

Moje dzieci wiedzą, że są ważne, ważne dla mnie ale zdają sobie sprawę z tego, że nie muszą być ważne dla innych. Wiedzą, że nie każdy musi je lubić i wiedzą, że nie zawsze mogą mieć to co by chciały.

Dzisiaj kiedy wrócą ze szkoły i z przedszkola dostaną bardzo ważne zadanie. Każde z nich wybierze 3 swoje zabawki, które podarujemy dzieciom z domu dziecka. Nie lalkę w podartej sukni, misia bez oka czy samochód bez koła – bo uczę je by oddawały coś co same chciałyby dostać.

Dzisiejszego dnia poraz kolejny opowiem smutne historie o dzieciach z całego świata by to święto miało dla moich własnych dzieci szczególne znaczenie… by poza przyjęciem upominków potrafiły się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o innych dzieciach…

 

Drewniane zabawki ogrodowe –

Please like & share:
var addthis_config = { url: „http://niepolka.pl/miedzynarodowy-dzien-dziecka-u-niepolkowych-dzieci/”, title: „Międzynarodowy Dzień Dziecka u NIEpolkowych dzieci” }

Please like & share:

3 thoughts on “Międzynarodowy Dzień Dziecka u NIEpolkowych dzieci

  1. Racja, warto uświadamiać dzieci, że inni mają gorzej, że nie otrzymają tego dnia prezentu. Coraz częściej można spotkać zadufanych w sobie nastolatków, o czym pisałaś, którzy myślą, że są najważniejsi na świecie.

  2. Pingback: Dzień Dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *