Król Maciuś Pierwszy – czyli jak dzieci przejmują władzę nad światem

Po śmierci swoich rodziców Maciuś został królem. Początkowo zależny od dorosłych nie jest traktowany poważnie. Mały król postanowił zrównać prawa dzieci i dorosłych… Każde dziecko marzy by przez chwilę stać się takim królem Maciusiem, by to dzieci mogły rządzić światem…mam wrażenie, że ani dzieci a ni rodzice nie doczytali tej książki do końca…

W dzisiejszych czasach cierpimy na poważną chorobę. Strach przed własnym dzieckiem. Przerodził się w fobię i paraliżuje dorosłych. Sprawia, że chodzą jak marionetki sterowane małymi rączkami. W prawo, w lewo, siad…

Idę na zakupy… kolejny raz widzę przestraszona matkę z dzieckiem w wózku. Dziecko nad wyraz mądre lub matka nad wyraz… nie mądra… w każdym razie malec manipuluje rodzicem i ustawia go jak chce, gdzie chce i kiedy chce. Matka wydaje się krzyczeć niemym wrzaskiem. Ludzie rozglądają się, komentują cichaczem a ona gdyby mogła teleportowała by się na drugi koniec świata… nie było tak źle…dziecko nie wpadło w furię bo mama kupiła chipsy i jajko, samochodzik i kilka innych zupełnie niepotrzebnych rzeczy. Mały tryumfator wyjeżdża ze sklepu ze swoja mamą – na twarzy ma uśmiech niczym ‚belzebub’, który właśnie pochwycił kolejna zbłąkaną duszę – matka oddycha z ulgą – jakoś poszło.

Każdego dnia widzę dziesiątki zastraszonych matek i ojców, dziesiątki takich małych króli i królowych.

Dlaczego nie potrafimy mówić nie?

Nastała era gdzie miłość rodzicielska i opiekuńczość została pomylona z samowolką i brakiem reguł, gdzie bezstresowe wychowanie to dla wielu rodziców wychowanie bez żadnych granic.

Kiedy widzę dziecko, które krzyczy i płacze że chce z szafy przedmioty, które nie są dla niego przeznaczone nie dziwie się to tylko dziecko…. ale kiedy widzę rodzica, który owe przedmioty ściąga i stara się w ten sposób swoje dziecko uspokoić dziwię się bardzo.

Dzieci wychowywane są bez żadnych reguł, bez stanowczo określonych zasad.

Wszyscy chcą być rodzicami idealnymi – poświęcają więc masę wolnego czasu na szkolenia, warsztaty i poradniki „jak dobrze wychować dziecko”, poświęcają na to czas, który mogliby spędzić z dzieckiem. Szkoda stracić dzieciństwo swojego dziecka na naukę „jak być dobrym rodzicem” – to nasze dzieci są najlepszym kursem, warsztatem i poradnikiem.

Tak często rodzice oceniani są na ulicy i w sklepie pod kątem  umiejętności bycia dobrym matką czy ojcem, że postanowili nie dopuszczać do złego zachowania pop cichu spełniając wszystkie zachcianki.

Czy nie można wychowywać dziecka w miłości i poczuciu bezpieczeństwa bez skakania nad nim jak cyrkowy pajac?

Są takie momenty kiedy pozwalam moim dzieciom zamienić się w Maciusia, kiedy mogą rządzić i ustalić swoje zasady – zabawa, to jedyny czas, moment gdzie całkowicie popuszczam lejce i okazuje się, że moje kochane dzieci potrafią nawet wtedy kierować się zasadami jakie im wpoiłam… opłaca się być dobrym rodzicem, nie tylko pajacem bo trud dobrego wychowania zawsze wróci z nawiązką…

I polecam przeczytać zakończenie tej cudownej książki jaką niewątpliwe jest „Król Maciuś Pierwszy” – to dobra lekcja nie tylko dla dzieci, przed wszystkim dla rodziców…

DSC_6841

Ps. Fantastyczne miejsce widoczne na zdjęciach odwiedziliśmy miesiąc temu przy okazji jego otwarcia, to rodzinne miejsce edukacji mieszczące się w Muzeum Historii Żydów Polskich. Żałuję, że tak rzadko jestem w stolicy bo z całą pewnością byłoby to nasze ulubione miejsce – musicie koniecznie odwiedzić nie tylko na stronach internetu ale osobiście 😉 więcej info tutaj.

DSC_6846

DSC_6849

DSC_6852

DSC_6859

DSC_6862

DSC_6868

DSC_6871

DSC_6873

DSC_6876

DSC_6878

DSC_6881

DSC_6882

DSC_6884

DSC_6885

DSC_6887

DSC_6893

DSC_6896

DSC_6903

DSC_6911

DSC_6915

DSC_6922

DSC_6924

DSC_6928

DSC_6929

DSC_6934

DSC_6941

DSC_6943

DSC_6944

DSC_6945

DSC_6947

DSC_6951

DSC_6957

DSC_6960

DSC_6961

DSC_6968

DSC_6973

DSC_6979

 

Please like & share:

One thought on “Król Maciuś Pierwszy – czyli jak dzieci przejmują władzę nad światem

  1. Niestety to się nazywa bezstresowe wychowanie. A potem wielki żal i płacz…

    Cudowne miejsce tak btw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *